NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Olomoucká část výstavy věnované biskupu Karlovi z Lichtensteinu se prodlužuje do ledna

By Publikováno 15. 10. 2019 18 října, 2019 Aktuality, Památky

Malíře, kopisty a umělecké agenty ve službách biskupa Karla z Lichtensteinu-Castelcorna prezentované na olomoucké výstavě Za chrám, město a vlast doplní od října biskupovi architekti. Do Arcidiecézního muzea se totiž přesouvá část této výstavy z kroměřížského zámku.

„Olomouckou výstavu zaměřenou na život biskupa Karla jsme se rozhodli prodloužit až do 5. ledna 2020, ale bylo nám líto, že bychom připravili návštěvníky o její kroměřížskou část, která se uzavřela s koncem září. Proto přestěhujeme alespoň jeden její segment do Arcidiecézního muzea v Olomouci,“ říká kurátor Miroslav Kindl.

Návštěvníci se tak od poloviny října budou moci přímo v Olomouci seznámit s architekty, kteří přetvořili biskupovy sny v reálný svět a proměnili část válkou zdevastované Moravy v středoevropský barokní klenot. „S biskupovými architekty se nově seznámíte v části výstavy nazvané ,Moji umělci‘, kde biskup Karel mluví o tvůrcích, které zaměstnával nebo jejich služeb využíval na dálku z jejich vídeňských ateliérů,“ prozrazuje Kindl. „Představíme tak nejen nejdůležitější biskupovy architekty Filiberta Lucheseho a Giovanniho Pietra Tencallu, ale také stavby, které pro něj realizovali. Díky tomu nabídneme olomouckým návštěvníkům komplexnější pohled na osobu Karla z Lichtensteinu-Castelcorna.“

Výstavu nově doplní architektonické plány, archivní záznamy o architektech i knihy, ve kterých je zachycena dobová podoba staveb, a to i tak významných jako je kroměřížský zámek či tamější Květná zahrada. „Chceme do Olomouce přenést celkový pohled na stavební činnost biskupa Karla, sice v menším měřítku než to bylo v Kroměříži, ale ve stejně vypovídající hodnotě,“ zdůrazňuje autor výstavy.

Výstavu Za chrám, město a vlast II. budou moci návštěvníci Arcidiecézního muzea Olomouc spatřit od 17. října 2019 do 5. ledna 2020.

Zdroj: www.muo.cz