NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Koncert v Arcibiskupském paláci připomene výročí kardinála Špidlíka, v senátu o něm otevřeli výstavu

By Publikováno 10. 10. 2019 Aktuality, Hudba, Kalendář hlavní strana
Naplánovaná událost Aktuality Hudba Kalendář hlavní strana
Olomouc – Arcibiskupský palác Mapa

Sté výročí narození kardinála Tomáše Špidlíka oslaví lidé při koncertu v Arcibiskupském paláci v Olomouci. V pátek 18. října 2019 od 19.00 při něm zazní mimo jiné díla L. van Beethovena, J. S. Bacha nebo C. Debussyho. Již v úterý 8. října se přitom v Senátu Parlamentu ČR otevřela výstava věnovaná tomuto jezuitskému knězi, jehož život je mimo jiné spjatý s Velehradem.

Výtěžek koncertu, který pořádá Sdružení přátel Velehradu Amici di Velehrad z italské Modeny ve spolupráci s olomouckým arcibiskupstvím, bude věnován na podporu Stojanova gymnázia na Velehradě. Akci lze podpořit zakoupením vstupenky (250 Kč) nebo VIP vstupenky (500 Kč), ale také osobním darem v místě koncertu nebo formou darovací smlouvy.

Program: L. v. Beethoven: Andante con variazioni pro violoncello a klavír, J. S. Bach: Sonáta G dur BWV 1 027 pro violoncello a klavír, C. Debussy: Sonáta pro violoncello a klavír, G. Sollima: „Lamentatio“ pro violoncello sólo, A. Piazzolla: „Le Grand tango“ pro violoncello a klavír. Účinkují: Hyun-Jung Berger (violoncello), José Gallardo (klavír)

Předprodej vstupenek probíhá na vrátnici arcibiskupství (Wurmova 9) anebo si je lze objednat dopředu na tel. č. 585 316 645 a 724 211 309 nebo e-mailem na vstupenky@brazzale.cz.

„Z celého srdce“

Kardinála Špidlíka, který první roky svého působení v jezuitském řádu prožil také na Velehradě, připomíná od úterý také výstava v prostorách Senátu Parlamentu ČR. Pod názvem „Z celého srdce“ ji zde u příležitosti stého výročí narození svého rodáka připravilo Muzeum regionu Boskovicka společně se  senátorkou Jaromírou Vítkovou a olomouckým Centrem Aletti. Záštitu nad výstavou převzal také arcibiskup Jan Graubner.

Výstavní panely přibližují život a dílo kardinála Špidlíka nejen prostřednictvím fotografií a biografie, ale také citáty z jeho díla a ukázkami výtvarných děl, jež komentoval nebo sám inspiroval. Výstava bude v historických prostorách Valdštejnského paláce přístupná až do 4. listopadu a v rámci dne otevřených dveří v pondělí 28. října ji bude mít možnost zhlédnout i široká veřejnost.

V rozšířené verzi pak bude výstava od 5. prosince prezentována v Muzeu regionu Boskovicka a v roce 2020 bude putovat po České republice. Na putovních realizacích se budou podílet Centrum pro kulturu Arcidiecéze olomoucké a Ústav pro studium totalitních režimů. V italské verzi bude uskutečněna v Orientální ústavu v Římě pod patronací českého velvyslance při Svatém stolci. Realizaci výstavy podpořili Ministerstvo kultury ČR, Jihomoravský kraj, Arcibiskupství olomoucké, Biskupství brněnské a Velvyslanectví ČR při Svatém stolci.

S využitím tiskové zprávy senátorky J. Vítkové, www.jaromiravitkova.cz