NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Výstava v Arcibiskupském paláci ukáže grafické dílo P. Arnošta Hrabala

By Publikováno 7. 10. 2019 15 října, 2019 Aktuality, Kalendář hlavní strana, Památky, Tisková zpráva
Naplánovaná událost Aktuality Kalendář hlavní strana Památky Tisková zpráva
Olomouc – Arcibiskupský palác Mapa

Padesáté výročí úmrtí kněze olomoucké arcidiecéze a grafika P. Arnošta Hrabala, které připadá na předposlední den letošního roku, připomene komorně pojatá výstava v galerii Arcibiskupského paláce v Olomouci. Vernisáž se koná 24. října 2019 od 17.00, výstava potrvá do konce března 2020.

Originální grafické a kresebné dílo P. Arnošta Hrabala (4. prosinec 1886 – 30. prosinec 1969), které je velmi rozsáhlé, není dodnes veřejnosti příliš známo. Naposled byl P. Arnošt Hrabal připomenut velkou výstavou roku 2014 v Muzeu Oderska, ovšem jeho dílo již mezi světovými válkami vzbuzovalo příznivé kritiky na domácí i zahraniční půdě (Mnichov, Chicago).

Hrabalovo dílo tvoří dřevoryty, ex libris (pro přátele i na objednávku) či příležitostné tisky (neznámý je kupříkladu soubor sv. Cyril a Metoděj, který patrně vznikl pro dómského faráře P. Leopolda Dýmala, který žil v letech 1914–1995).

Nejznámější je cyklus „Les“, na kterém začal pracovat roku 1924. P. Arnošt Hrabal krajinou svého kněžského působení nejen putoval – sloužil potřebným, oddával, zaopatřoval, pohřbíval, ale také odpočíval, přírodu pozoroval, duchovně vnímal a poté ryl a tisknul.

Na výstavě budou představeny Hrabalovy práce, které před lety daroval olomouckému arcibiskupství zemřelý emeritní arcibiskup v Kolíně nad Rýnem kardinál Joachim Meisner (1933–2017).

Martin Kučera, vedoucí Centra pro kulturu