NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Před katedrálou lidé ochutnají zvěřinu i víno

By Publikováno 17. 9. 2019 26 září, 2019 Aktuality, Kalendář hlavní strana
Naplánovaná událost Aktuality Kalendář hlavní strana
Olomouc – katedrála Mapa

Jarmark s produkty církevních společností, bohoslužba s poděkováním za dary polí, vinic a lesů i prohlídky běžně nepřístupných prostor katedrály včetně výstupu na věž tvoří náplň programu, který se v neděli 22. září 2019 uskuteční v olomoucké katedrále sv. Václava a jejím okolí.

Atmosféru díků za úrodu navodí už bohoslužba, kterou od 10.00 celebruje arcibiskup Jan Graubner. „Prostory katedrály budou vyzdobeny lesnickými, zemědělskými a vinařskými motivy a plody přírody se objeví také v obětním průvodu uprostřed mše svaté: lidé v něm budou k oltáři přinášet například zvěřinu, víno, obilí, mléko, kávu, pizzu nebo medový rámek,“ popsala průběh poděkování Barbora Lišková, ředitelka Metropolitní kapituly u sv. Václava, která děkovnou bohoslužbu i následný program připravuje.

Plody polí, vinic a lesů představí podle ní také doprovodný program před katedrálou. „Lidé si mohou vyzkoušet například vytáčení medu v medometu, řezání dříví nebo natáhnutí vína koštýřem a také si vyrobit vlastní pizzu,“ vyjmenovává Lišková a pokračuje: „Připravujeme také jarmark, na kterém si návštěvníci budou moci zakoupit například víno, med, květiny, pochoutky ze zvěřiny, sirupy nebo výrobky charitních chráněných dílen.“

Návštěvníkům budou rovněž zpřístupněny jindy uzavřené prostory katedrály a okolní zahrady, konkrétně věž se zvony a vyhlídka na Václavské náměstí nad portálem katedrály. Bohaté občerstvení, včetně zvěřinového guláše zajistí restaurace a pizzerie U Kristýna, a zájemcům se nabízí také ochutnávka vín z arcibiskupských sklepů.

V rámci programu se otevře také Arcibiskupský palác ve Wurmově ulici. „Prohlídky se v tento den konají od 11.00 do 16.00 (poslední začíná v 15.00) a ti, kdo si u katedrály vyzvednou slevový poukaz, se do paláce dostanou za zvýhodněné vstupné,“ shrnul vedoucí arcidiecézního Centra pro kulturu Martin Kučera.

„Sklízet z obhospodařované půdy bohatou úrodou není ani dnes samozřejmost a úspěch práce na polích, vinicích nebo v lesích každou chvíli poznamená nějaký extrém – jednou sucho, jindy krupobití nebo přemnožený kůrovec. Při děkovné bohoslužbě chceme projevit svou vděčnost za ty dary přírody a hospodářské činnosti, které jsme letos mohli sklidit,“ uzavřela Lišková.