NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Přes deštivé počasí byla na Dnech evropského dědictví vysoká účast

By Publikováno 12. 9. 2019 26 září, 2019 Aktuality, Fotogalerie

Ani nepříznivé počasí neodradilo o uplynulém víkendu od prohlídek budov arcibiskupství. Celkem je navštívilo okolo 1500 návštěvníků, z celkového počtu si palác prohlédlo na tisíc zájemců.

Pracovníci turistického provozu Arcibiskupského paláce realizovali zkrácené prohlídky reprezentačních prostor s květinovou výzdobou, kterou dodalo nové olomoucké květinářství Květiny Bouzov. V expozici zaujala mimořádně vystavená plastika hlavy Krista na kříži vymodelovaná z chlebového těsta, která je připomínkou útlaku církve a perzekuce nevinných v době komunismu. Plastiku před dvěma lety daroval arcibiskupství pan Jan Janků. Na své si přišly také děti, pro které byla v paláci připravena hra s drobnou odměnou. Zájemci měli možnost si prohlédnout i repliku středověkého lisu a vyzkoušet psaní husím brkem.

V sousedství Arcibiskupského paláce byla veřejnosti otevřena i Arcibiskupská knihovna, která se nachází v jedné z nejstarších kanovnických rezidencí na Wurmově ul. č. 11. Návštěvníci si na nádvoří vyslechli velice zajímavý výklad o historii a architektuře budovy v podání průvodkyně Jitky Bartošové. Pro děti byla připravena hra s luštěním tajenky a skládání origami záložky do knihy. Ve výpůjční místnosti knihovny byly prezentovány knižní unikáty ilustrovaných Biblí a další vzácné obrazové knihy z edice Luxusní knihovna.cz, zapůjčených z firmy Euromedia Group, s komentářem paní Mgr. Aleny Kubíčkové ze Společnosti přátel české Bible.

Přestože byla oba dny většinou zamračená obloha a občas pršelo, zájemce to vůbec neodradilo a knihovnu navštívilo přibližně 520 lidí, což předčilo očekávání organizátorů. Překvapením bylo, že Dny Evropského dědictví v Olomouci přilákaly i návštěvníky např. z Prahy, Karlových Varů, Plzně, Podkrkonoší či Šumperska.

Arcibiskupská knihovna a Centrum pro kulturu,
autoři fotografií: Jitka Bartošová a Marie Jeklová