NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

V Suché Lozi slavili 20. výročí posvěcení kostela

By Publikováno 26. 8. 2019 26 září, 2019 Aktuality

Jubilejní hody v Suché Lozi zapálili už ve čtvrtek místní skauti. O víkendu pak opět ožily vzpomínky: sobotní mši svatou celebroval arcibiskup Jan Graubner, za jehož účasti se kostel v roce 1999 posvětil a odpoledne se na návsi konal program „Vitajte v Lózi“, který patřil ženskému sboru Plkotnice.

Vystupující představily soubor písní ze svého druhého CD, které je zároveň symbolem MAS Východní Slovácko. „Nezištně jej obohatil Pavel Šupina svým příjemným hlasem a také Josef Adamec, jenž popsal život v rodném kraji,“ připomněla vedoucí spolku Eva Gazdíková. Poté následoval křest CD.

Dětský folklorní soubor Slatinka pod vedením Hany Beníčkové ukázal přípravu suchožských hodů. „Bez umývání a vdolků by žádný Sucholožan nebyl,“ dodala. Jako hosté vystoupili i Mužáci z Korytné, Tetičky z Dolního Němčí a Hútek z Bánova.

Vyvrcholením se stala nedělní bohoslužba za účasti krojovaných a P. Václava Vrby, díky němuž se roku 1989 začal plnit sen. Byla věnována všem, kdo se o výstavbu kostela a péči o něj zasloužili. „Naše bohatství nespočívá v majetku, ale ve velikosti duše vůči ostatním,“ zmínil Vrba.

Na závěr přišlo požehnání a slova Petra Gazdíka: „Děkuji za iniciativu postavit u nás v obci tenhle chrám. Nejen kamenný, ale i v našich srdcích, abychom se mohli scházet ve farním společenství.“ Dodnes jsou občané na něj patřičně hrdí, je obrazem víry a místní kultury.

Lukáš Lekeš, Suchá Loz