NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Podzimní festival duchovní hudby rozezní historické nástroje

By Publikováno 25. 7. 2019 15 října, 2019 Aktuality, Hudba

Beethovenovy skladby věnované olomouckému arcibiskupu Rudolfu Janovi nebo klávesové nástroje v proměnách staletí, ale především osm koncertů a interprety z ČR, Slovenska, Německa a Nizozemí představí šestadvacátý ročník Podzimního festivalu duchovní hudby. V olomouckých kostelích se uskuteční od 22. září do 20. října 2019, řadu koncertů zároveň zaznamená televize Noe a Český rozhlas.

Ojedinělou akcí bude ve středu 16. října večer nazvaný „Klávesové nástroje v proměnách staletí“. Dvojice interpretů Tomáš Flégr a Jankees Braaksma při něm představí kolekci klávesových nástrojů, které se uplatňovaly v evropské hudbě od 14. do poloviny 17. století. „Zvuk některých nástrojů a jejich technické možnosti budou pro většinu posluchačů bezpochyby velkým překvapením,“ říká organizátorka festivalu Dobromila Hamplová. Koncert ve Freskovém sále Komenia začíná v 19.00, podobný program přitom interpreti předvedou některý další den také studentům ZUŠ a olomouckých středních i vysokých škol.

Dramaturgie festivalu ovšem nabídne kromě výše zmíněného L. van Beethovena také díla J. S. Bacha, W. A. Mozarta, A. Vivaldiho, J. Brahmse, G. F. Händela nebo A. Dvořáka i skladatele pozdního středověku a moderní doby. Oproti ročníkům předchozím letos zazní také řada děl instrumentálních a společně s vokálními sólisty se představí i několik špičkových hráčů na sólové nástroje. Podrobný program je uveden na webu www.podzimni-festival.cz.

(gra)