NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Nová technika pomůže v boji s kůrovcem

By Publikováno 11. 7. 2019 24 září, 2019 Aktuality

Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. v těchto dnech zakoupily novou odvozní soupravu na dřevo, která zefektivní boj s kůrovcovou kalamitou. Zbrusu nový stroj k odvozu dříví bude sloužit na manipulačně – expedičním skladu Vápenná v Jeseníkách, kde je situace s kůrovcovou kalamitou nejzávažnější.

„I v letošním roce se ve velké míře potýkáme s následky dlouhodobého sucha a přemnožení podkorního hmyzu. Dá se říci, že všechny těžby v námi spravovaných hospodářských lesích jsou zaměřeny na odstranění napadených stromů, jejichž počet každým dnem narůstá. K takovému objemu práce je zapotřebí i adekvátní technika, kterou jsme doposud nedisponovali a využívali služeb externích dodavatelů,“ vysvětluje jednatel společnosti Arcibiskupské lesy a statky Olomouc Petr Skočdopole a dodává, že nákupem nové techniky dosáhnou lepší flexibility a zároveň dají vzniknout novému pracovnímu místu.

Odvozní souprava značky Scania disponuje tahačem, klanicovým návěsem a hydraulickým nakládacím jeřábem pro manipulaci s dřevní hmotou a návěsovou točnicí pro připojení jakéhokoliv druhu návěsu. Společnost pořídila stroj za více než sedm milionů korun, z nichž se část pokusí pokrýt pomocí dotace Programu rozvoje venkova Státního zemědělského intervenčního fondu.

ALSOL