NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

FOTO: Nové sochy sv. Cyrila a Metoděje už zdobí Velehrad

By Publikováno 26. 6. 2019 24 září, 2019 Fotogalerie

Za účasti zástupců arcibiskupství a členů výboru Matice velehradské instalovali v pondělí 24. června 2019 tvůrci soch sv. Cyrila a Metoděje své dílo na vstupní pilíře poutního areálu na Velehradě. Slavnostní žehnání soch se uskuteční v rámci Národní cyrilometodějské pouti 5. července.

Celá akce přemístění soch, z nichž každá váží 800 kg, začala už ráno v dílně kameníka Jana Leitgeba v Blansku, kde byla umělecká díla naložena na nákladní automobil. Na Velehrad cenný náklad dorazil po 10. hodině a kolem 14.30 už oba věrozvěstové stáli na svých místech na pilířích.

Požehnání soch se uskuteční v pátek 5. července, v rámci oslav Národní cyrilometodějské pouti, a to před mší svatou, kterou budou sloužit novokněží v 8.30. (více zde)

Na zhotovení soch byla v roce 2017 vyhlášena veřejná sbírka, do které se v jejím průběhu zapojilo více než 130 osob, množství členů Matice velehradské a dalších poutníků z ČR i ze zahraničí. Vznik soch podpořili také členové dalších moravských matic a farností. Cena díla byla vyčíslena na 688 500 Kč.

Více o celém projektu zde: www.ado.cz/obsah/sochy-pro-velehrad

Fotogalerie (František Ingr / Člověk a Víra)