NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Pomník od Otmara Olivy bude připomínat zemřelé děti

By Publikováno 4. 4. 2019 24 září, 2019 Aktuality

Dětem, které zemřely před porodem, při po porodu nebo krátce po něm, má sloužit pietní hrobové místo, které začne vznikat na ústředním městském hřbitově v Olomouci-Neředíně. Vzniká z iniciativy spolku Dítě v srdci ve spolupráci s místní pobočkou Hnutí pro život a na ztvárnění se bude podílet sochař Otmar Oliva a kameník Petr Novák.

„Je mnoho rodin, které své miminko nemohly pojmenovat a důstojně pochovat – bylo spáleno s dalším anatomicko-patologickým materiálem z nemocnice. Tyto rodiny nemají za svým miminkem kam jít, není nikde pohřbeno… A je i mnoho rodin, které nemají hrobové místo, kde by svoje dítě mohly uložit,“ říká Alena Peremská, ředitelka Perinatálního hospice Dítě v srdci, které se péči o rodiny se zemřelými dětmi věnuje. Právě kvůli zmíněným rodičům má také hrobové místo v Olomouci vzniknout.

Na jeho zřízení se přitom může podílet každý. Vznik pomníku má totiž podpořit veřejná sbírka, kterou spolek Dítě v srdci vyhlašuje. „Stačí poslat jakoukoli částku na transparentní účet, který byl zřízený pouze pro tento účel a má číslo 115-8885460237/0100. Jako variabilní symbol poslouží telefonní číslo dárce, abychom ho mohli kontaktovat kvůli potvrzení o daru,“ dodává Peremská.