NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Biskup Nuzík požehná kříže na památku obětí kolektivizace

By Publikováno 25. 3. 2019 24 září, 2019 Aktuality

„Křížovou cestu smíření“, která bude připomínat zánik obce Símře na Přerovsku a obecněji pak všechny oběti komunistické kolektivizace ze Záhoří, požehná v neděli 7. dubna 2019 biskup Josef Nuzík.

„Při setkání budeme myslet na všechny, kterých se bolestně dotkla násilná kolektivizace a komunistický teror v 50. letech,“ uvedl P. Josef Červenka, farář v Soběchlebích, a dodal: „Ať ví celé Záhoří, že nechceme zapomenout, ale ani nenávidět. Chceme jako křesťané odpouštět a v modlitbě smíření si připomínat památku těch, kteří nespravedlivě trpěli a museli nést kříž odsouzení, vězení a vyhoštění.“

Konkrétní událostí, od níž se akce odvozuje, je vyhnání sedláků hospodařících v malé osadě Símře nedaleko Soběchleb. Všechny čtyři tamní sedláky komunisté v 50. letech uvěznili a jejich rodiny odvezli na Vysočinu bez možnosti návratu. Poslední zbytky domů v Símři byly srovnány se zemí před několika lety, dnes na místě bývalé osady stojí jen kaplička.

„Když jsem tuto akci plánoval, ani mě nenapadlo, že se trefíme přesně na den do výročí,“ pokračuje P. Červenka, který se prý až posléze dozvěděl, že k vystěhování osady došlo 7. dubna 1952. „Lidem bylo řečeno, že je s nimi zacházeno ohleduplně, neboť v Rusku prý byli kulaci stříleni hned u vrat,“ cituje pak ze záznamů regionálního spisovatele Arnošta Pospíšila, rodáka z nedalekých Žákovic, který se osudem Símře dlouhodobě zabývá.

Tragické události připomene obřad, který v neděli 7. dubna od 13.30 povede biskup Josef Nuzík. „Nejprve se shromáždíme u kaple v Símři, kde otec biskup požehná čtrnáct křížů. Ty pak poneseme a postupně je budeme usazovat u silnice do Soběchleb jako zastavení nové ‚Křížové cesty smíření‘. Na závěr bude od 15.00 ve farním kostele v Soběchlebích sloužena mše svatá za všechny oběti násilné kolektivizace z celého Záhoří,“ uzavírá P. Červenka.

(gra)