NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Práce na sochách sv. Cyrila a Metoděje pro Velehrad se blíží k závěru

By Publikováno 18. 3. 2019 24 září, 2019 Aktuality, Památky

Poslední údery dláta čekají v nadcházejících týdnech kamenné bloky, ze kterých se v dílně kameníka Jana Leitgeba v Blansku rodí postavy sv. Cyrila a Metoděje. A do závěrečné fáze vstupuje také sbírka, která byla na pořízení díla určeného pro vstupní bránu velehradského poutního areálu vyhlášena.

Výroba uměleckého díla, jehož návrh vybrala komise složená z odborníků na výtvarné umění, sochařů, památkářů i zástupců arcibiskupství a Matice velehradské ve veřejné soutěži před dvěma lety, se pomalu chýlí ke konci. „Obě sochy se momentálně nacházejí v hrubém stavu a čeká nás dotažení finální podoby, při kterém oba věrozvěstové dostanou své výsledné rysy,“ říká Vladimír Matoušek, jeden ze dvou autorů, a dodává: „Souběžně s tím se připravují také kamenné plotny, které budou sloužit jako podstavce soch. Na vstupní pilíře velehradského areálu bychom tyto podstavce chtěli připevnit během dubna.“

Instalace soch samotných je pak plánována na červen – tak, aby jejich krásu mohli obdivovat poutníci během Dnů lidí dobré vůle, letos navíc spojených s připomínkou 1150. výročí úmrtí sv. Cyrila. „Díky výročí je letošní pouť o to významnější, proto je dobře, že ji budeme moci oslavit už s novými sochami,“ říká předseda Matice velehradské Mons. Jan Peňáz.

Financování projektu má podpořit veřejná sbírka, kterou za tímto účelem vyhlásilo Arcibiskupství olomoucké. „Náklady na dílo jsou vyčísleny na 688 500 Kč. V současné době se na sbírkovém kontě sešlo přes 569 tisíc Kč, do celkové částky tak zbývá vybrat necelých 118 tisíc,“ upřesňuje koordinátor sbírky Martin Kučera z arcibiskupství.

„Byli bychom rádi, kdyby se k včasnému dokončení soch matice nemusela zadlužovat,“ přeje si Mons. Peňáz a dodává: „Věřím, že všechny dárce potěší pohled na sochy i myšlenka, že k jejich vzniku sami přispěli. Budou se tak moci na Velehradě cítit víc jako doma.“

(gra)