Za necelé dva měsíce, 6. dubna 2019, si připomeneme 45. výročí úmrtí mučedníka kardinála Štěpána Trochty. Při této příležitosti rozšířila na přelomu ledna a února třída oboru kuchař-číšník na Středním odborném učilišti ve Valašských Kloboukách svou praxi o pečení upomínkových oplatek pro hostie.
Pečící stroj a suroviny – pšeničnou mouku z obilí, které bylo vypěstováno dětmi z druhé třídy místní ZŠ na políčku rodičů kardinála Štěpána Trochty ve Francově Lhotě – dodala Valašská nadace. Zmíněné pole se totiž nachází nad Trochtovým muzeem, který nadace v této obci spravuje. Děti z místní školy se zde již 17 let podílejí na celém procesu výroby chleba až po hostie ke svému prvnímu svatému přijímání, voda k pečení pochází z pramenů na Turzovce.
Učiliště se výrobou hostií zapojuje do vzpomínky na rodáka z Francovy Lhoty a mučedníka kardinála Trochty. Předlohu oplatky určilo a schválilo olomoucké arcibiskupství. Žáci SOU nabízejí v roce 2019 tyto oplatky v omezeném množství farnostem a církevním organizacím zdarma, připraveny jsou k osobnímu odběru v muzeu ve Francově Lhotě. Na Valašsko se tak připomínkou kardinála Trochty vrací vědomí duchovních hodnot a křesťanských tradic.
Vzpomínka na místního rodáka se přitom na Valašsku doposud nevytratila a stále zde kolují vyprávění z Trochtova života, která svědčí o jeho duchu. Při cestě vlakem do Prahy si například přisedl mezi dlouhovlasou a hlučnou mládež, slovem tehdy vládnoucího režimu „chuligány“. Salesián Trochta se s šarmem mezigeneračního diplomata pustil do řeči, časem přecházející do přednášky o lidských a mravních hodnotách. Cesta byla dlouhá a mládež naslouchala. Své kněžské povolání jim prozradil až kolem Pardubic a než dojeli do Prahy, všichni mladí „chuligáni“ se mu vyzpovídali.
Josef Kliš, Valašská nadace