NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Tříkrálová sbírka letos opět stmelovala. Přispívali do ní i lidé bez domova

By Publikováno 25. 1. 2019 24 září, 2019 Aktuality

Samoty zasněžené v kopcích, ale i vydlážděné ulice města. Všude tam se v první půlce ledna ozýval zpěv: „My tři králové jdeme k Vám…“ Všude tam přibylo na dveřích, brankách a vratech požehnání K+M+B (ať Kristus žehná tomu domu). Jak to vše mohli zvládnout Tři králové?

Ve prospěch lidí v nouzi, kteří si sami nemohou pomoci, letos vyrazili s pokladničkou malé děti, dospělí, pracovníci Charity, duchovní, ale i stařečci a stařenky. V Arcidiecézi olomoucké jich bylo téměř 17 000. To je důkazem, že Tříkrálová sbírka lidi spojuje. Dárci do ní letos v Arcidiecézi olomoucké přispěli téměř 30 miliony korunami. Opět se jim podařilo překonat rekord.

Výtěžek Tříkrálové sbírky v Arcidiecézi olomoucké (Olomoucký, Zlínský a část Pardubického a Jihomoravského kraje) přesáhl 29 800 000 Kč. Dobří lidé tak koledníkům přispěli o zhruba 1 400 000 korun více než loni. „Stejně jako v minulých letech jsem překvapený a nadšený. Letošní výsledek je zase lepší než loni. A současně se nabízí otázka, v čem všem je výsledek lepší? Výnos koledování je na první pohled nejviditelnější, je to pro nás moc důležité – vždyť je to téměř 30 milionů, což je neuvěřitelné! Tříkrálová sbírka ale není jen o penězích. Primárně je o tom, že se najdou tisíce ochotných lidí, dospělých i dětí, kteří jdou za každého počasí, v blátě i mrazu, dům od domu a předávají tam vánoční radost. Oni na prvním místě přichází druhé obdarovat. Přitom během koledování nabízí lidem možnost podílet se na pomoci druhým. A lidé jim ochotně přispívají, protože Tříkrálovce a Charitě důvěřují. Je to pro nás velký závazek – veřejnost nezklamat a snažit se, aby za vykoledované peníze bylo co nejvíce dobra,“ říká ředitel Arcidiecézní charity Olomouc Václav Keprt.

Přinášet lidem radost a požehnání a udělat něco pro druhé. To je smyslem Tříkrálové sbírky. Koledování propojuje každý rok i ty lidi, kteří by na sebe běžně nenarazili. Skupinka děvčátek převlečených za Tři krále potěšila například klienty uherskobrodské noclehárny. „Děti byly v noclehárně koledovat a dokonce se podělily s lidmi bez domova o část sladkostí, které měly s sebou. Někteří naši klienti byli velmi dojatí, a i když sami nemají dost peněz, také přispěli do sbírky,“ popisuje František Bílek z uherskobrodské Charity.

Poslední drobná mince, největší dar

Překvapení čekalo i na vyškovské koledníky, ke kterým se venku přihlásila žena bez domova s tím, že chce také přispět. „Pak vhodila do pokladničky drobnou minci. Byla její poslední, a tak možná darovala nejvíc ze všech dárců,“ sděluje Jitka Švejnohová z Charity Vyškov.

I sami koledníci však těm, které navštíví, mnoho přinášejí. Někteří hrají na hudební nástroje, jiné doprovází opravdový koník, další se převlečou za velblouda… „Maminka jedné naší tříkrálové skupinky každý rok vyrábí pro ty lidi, které děti navštíví, dárečky. V předchozích letech tak dostali srdíčka nebo i andělíčky, letos plastickou korálkovou kouli jako přívěšek na klíče. Vyrobit zhruba padesátku klíčenek muselo dát velkou práci,“ říká za Charitu Svitavy Miriam Holubcová.

A proč koledníci koledují? Kryštof, Lukáš a Vojta z Uherského Hradiště ve vyšívaných pláštích koledují už téměř deset let. A baví je to. „ Někdy spleteme koledu, jinde narazíme třeba na bílé dveře a pátráme, kam požehnání napsat. Popíšeme pak práh u dveří nebo poštovní schránku. Při koledování je i sranda,“ usmívají se hoši.

Koledování mnohé Tři krále i zahřeje u srdce. Třeba Petru, která doprovází malé koledníky na Novohrozenkovsku. „Mívám velkou radost z každých otevřených dveří. Ať už se v nich usmívá malý človíček, nebo tam s námi zpívají dojatí dědeček, babička nebo nám naslouchá objímající se pár. Má to smysl a ve finále každá koruna pomáhá,“ říká žena.

Kde Tříkrálová sbírka pomůže

65% výtěžku zůstává v regionu, část jde na pomoc v zahraničí (v případě Arcidiecéze olomoucké to je na Ukrajinu a Haiti).

Peníze pomohou těm lidem, kteří si sami pomoct nemůžou. V Olomouci a okolí peníze ze sbírky podpoří například sociální bydlení, finanční, materiální a potravinovou pomoc jednotlivcům i rodinám v nouzi a také domácí hospicovou péči.

Domácí hospicovou péči podpořili ve sbírce i Koničtí. „Část výtěžku poputuje ještě na přímou pomoc, to znamená, že pomůže lidem, kteří se ocitli v akutní nouzi. Už teď víme, že podpoříme rodinu ze Šubířova, jejíž dům na Silvestra zachvátil požár. Oheň zničil střechu rodinného domu a hospodářská stavení. Peníze částečně uhradí rekonstrukci,“ přibližuje ředitel Charity Konice Marek Navrátil s tím, že rodina nyní přebývá v náhradním bydlení, které zajistila obec.

I v Luhačovicích poputují tříkrálové peníze na přímou pomoc. Podpoří zejména rodiny s malými dětmi, osamělé matky, rodiny s nízkými příjmy, vícečetné rodiny a rodiny s hendikepovanými dětmi. Sbírka pomůže i lidem, u kterých sociální šetření prokáže, že jsou v nouzi.

Charita Moravská Třebová zase zajistí služby dobrovolníků, kteří zavítají k osamoceným lidem. Mezi nimi jsou lidé pobývající v léčebně dlouhodobě nemocných, opuštění senioři, děti, které jsou nějakým způsobem vyloučené ze společnosti, či hendikepovaní.

Záměry jednotlivých Charit si přečtete na www.trikralovasbirka.cz.

Prostřednictvím DMS mohou vyjádřit lidé i každoměsíční trvalou podporu, když pošlou trvalou dárcovskou SMS na na číslo 87 777 ve tvaru: DMS KOLEDA 30, DMS KOLEDA 60 nebo DMS KOLEDA 90. DĚKUJEME…

Poděkování Václava Keprta nejen koledníkům: „Děkuji všem koledníkům, vedoucím skupinek, všem koordinátorům i dobrovolníkům, zkrátka všem, kteří se zapojili. Bez Vás bychom teď neměli nad čím žasnout, bez Vás by se zdaleka nedalo pomáhat druhým tak, jak je to možné díky Tříkrálovce.“

Poděkování Václava Keprta dárcům: „Děkuji všem, kteří koledníky vlídně přijali a obdarovali je, často nejenom penězi do kasiček, ale třeba i něčím dobrým na zub, horkým čajem nebo hezkým slovem. Především tím jste je motivovali ke konání dobra, motivovali jste je k tomu, aby nebyli lhostejní. Jsou to naši hlavní hrdinové, bez kterých se ani v budoucnu neobejdeme. Ještě jednou díky a „pokoj všem lidem dobré vůle“.

Karolína Opatřilová, ACHO