NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Arcibiskup Graubner požehná knihu o umělci Jano Köhlerovi

By Publikováno 10. 1. 2019 24 září, 2019 Aktuality

Setkání u příležitosti vydání knihy „Jano Köhler“ se uskuteční v pondělí 28. ledna 2019 od 16.00 v olomouckém Arcibiskupském paláci. Novou knihu za přítomnosti zástupců podporujících institucí, autorů, rodinných příslušníků umělce, hostů a všech, kdo se na přípravě knihy podíleli, knihu požehná arcibiskup Jan Graubner.

S pozdravem vystoupí mimo jiné zástupci Olomouckého kraje a měst Olomouce a Prostějova, hudební doprovod zajistí studenti Konzervatoře Evangelické akademie v Olomouci. Pro zájemce budou k zakoupení připraveny výtisky nové knihy, které podepíší spoluautoři v malé autogramiádě po skončení programu.

Tvorbu moravského umělce Jano Köhlera (1873 – 1941) nalezneme prakticky po celé ČR. Většina jeho děl se ovšem nachází na Hané a na Slovácku, kde tento umělec žil, tvořil a inspiroval se. Jednu z prvních zakázek získal od uměnímilovného olomouckého arcibiskupa Leopolda Prečana a vyzdobil pro něj interiér arcibiskupské rezidence nebo kapli sv. Jana Sarkandra. Odborníky je vysoce ceněn monumentální oltářní mozaikový obraz v hejčínském kostele sv. Cyrila a Metoděje provedený dle umělcova návrhu. Realizoval také zakázku po druhé světové válce zaniklé umělecké úpravy olomouckého orloje. Jeho umělecký podpis se ovšem vryl i do fasád domů v centru Olomouce – stačí si jen zajít na nároží ulic Wurmovy a 1. máje, kde lze spatřit jeho specifickou dekorativní techniku.

Köhler se proslavil také v Prostějově, kde je kromě sgrafit na zámku a fresek v kostele Povýšení sv. Kříže možné najít i mozaiky na náměstí T. G. Masaryka a na městském hřbitově (mj. náhrobek Karla Dostála-Lutinova). Zásadním dílem, přirovnávaným odborníky k poselství takových velikánů, jako je Pablo Picasso nebo Andy Warhol, je provedení mozaikové křížové cesty na Svatém Hostýně. Köhlerova díla ovšem zdobí i pražské hřbitovy na Vyšehradě a v Bubenči nebo Hotel Paříž Praha. Na Moravě lze za jeho pracemi zajet také do Kroměříže, Holešova, Napajedel, Uherského Hradiště, Kyjova, Bzence, Litovle, Plumlova, Tršic, Rajhradu, Hroznové Lhoty – a pokračovat by se dalo ještě nějaký čas.