NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Humanitární kontejner odjede ve čtvrtek do Afriky. Sbírka pro Zambii zaplnila 19 palet

By Publikováno 5. 12. 2018 24 září, 2019 Aktuality

Přes půl tuny oblečení, téměř půl tuny látek do šicí dílny, desítky šicích strojů, berlí, lavic a židlí, zahradního náčiní, zemědělských nástrojů či koloběžek. To vše se podařilo nastřádat díky dárcům a firmám z celé České republiky. Sbírku na 19 paletách začne Arcidiecézní charita Olomouc nakládat do kamionu tento čtvrtek dopoledne. Poté vyrazí do Afriky. Věci z Kontejneru pro Zambii poslouží chlapcům, dívkám a rodinám zemědělců z vesnice Chiparamba. Mladí se naučí farmařit a šít, rodinám zase pomůže s obživou.

Na začátku byla dobrá vůle lidí ze Sudoměřic. Ti v minulosti pomohli postavit kostel v zambijském Kachingwe, dále pak školu v Chiparambě. Nyní s  Arcidiecézní charitou Olomouc vypravují za moře kontejner plný pomoci. „Věci z kontejneru budou používat především chlapci a dívky ve školícím centru, kde se naučí šít a farmařit. Díky novým dovednostem se o sebe budou umět postarat, výuka řemesel navíc pomůže řešit problémy s předčasnými sňatky a užíváním drog, které jsou typické u dětí a mladých v chudých oblastech Afriky,“ sděluje spolupracovnice Arcidiecézní charity Olomouc a koordinátorka Chiparamba Trust Organisation Kateřina Janečková, která prožila v Chiparambě víc jak měsíc.

Za sbírkou Kontejner pro Zambii stojí také 13 dobrovolníků, kteří strávili přes 140 hodin tříděním, čištěním a opravou všech potřebných věcí, které ve čtvrtek odjedou do Zambie. „Pak jsme mohli začít paletovat, což nám zabralo další tři dny práce. S paletováním nám pomáhali dobrovolníci profesionálové, kteří dokázali na jedinou paletu vtěsnat i dvacet školních lavic spolu s obuví, hračkami i konvemi. Tento čtvrtek dopoledne tak naložíme připravených 19 palet do zakoupeného vysokoobjemového kontejneru, který tahačem odešleme do přístavu a poté lodí do Afriky. Vedle materiálu zůstane v Chiparambě partnerům i kontejner, který bude sloužit jako uzamykatelný sklad,“ říká vedoucí humanitárního oddělení Arcidiecézní charity Olomouc Martin Zamazal.

Charita děkuje všem dárcům, kteří přispěli potřebnými věcmi či finanční částkou, i dobrovolníkům, kteří věnovali svůj volný čas.

Kontejner pro Zambii by měl dorazit do cíle v druhé polovině ledna příštího roku. Přidáte se k nám a podpoříte komunitu v zambijské Chiparambě? Stačí přispět na účet Arcidiecézní charity Olomouc 115-7039000237/0100. DĚKUJEME…

Karolína Opatřilová, ACHO