NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Tovaryši Ježíšovi v ČR mají nové vedení

By Publikováno 27. 11. 2018 24 září, 2019 Aktuality

Jezuitský řád si v průběhu listopadu zvolil nového představeného v ČR. Provinciálem Tovaryšstva Ježíšova se stal velehradský farář a superior zdejší komunity Petr Přádka.

V polovině listopadu 2018 generál jezuitského řádu Arturo Sosa jmenoval nového provinčního představeného českých jezuitů. Stal se jím dlouholetý velehradský farář Petr Přádka. S dosavadním představeným české provincie Tovaryšstva Josefem Stuchlým by si úřad měl předat na začátku února následujícícho roku.

P. Petr Přádka SJ se narodil 16. dubna 1961 v Čeladné. Během studia na gymnáziu zatoužil po kněžské službě. Do řádu vstoupil tajně 31. července 1980. Teologii vystudoval na Cyrilometodějské bohoslovecké fakultě v Litoměřicích a kněžské svěcení přijal v Olomouci 27. června 1987 z rukou biskupa – apoštolského administrátora Josefa Vrany.

Jeho prvním kaplanským místem byl Frýdek, pak se stal administrátorem v Mohelnici. Po revoluci byl pět let spirituálem biskupského gymnázia v Brně. Dva roky studoval postgraduálně pastorální teologii v Innsbrucku a poté se přesunul na půl roku do filipínské Manily, kde absolvoval závěrečnou část své řeholní formace. Poslední sliby složil 8. prosince 1999 a tři roky pak zastával funkci rektora pražského kostela sv. Ignáce na Karlově náměstí. Od 1. dubna 2003 působí jako farář římskokatolické farnosti při bazilice Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje na Velehradě a jako superior tamní jezuitské komunity.

Chcete se P. Přádkou seznámit blíže? Přečtěte si rozhovor na Jesuit.cz, který s ním vedl jeho spolubratr J. Regner.

Zdroj: www.cirkev.cz