NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Charita vyráží pomáhat na Haiti s českým lékařem. Sledujte, co zažívají

By Publikováno 27. 9. 2018 24 září, 2019 Aktuality, Charita

Haiti, zhroucený stát, kde nefunguje zdravotní péče ani školský systém, na pořádku dne jsou tu protesty a násilí, za posledních devět měsíců bylo zastřeleno přes 415 lidí. Do toho sezona hurikánů. Až sem, do dalekého Karibiku, sahá pomoc českých dárců. Ti aktuálně podporují ve vzdělání 371 chudých haitských dětí. A to není jediná pomoc, kterou Arcidiecézní charita Olomouc v zemi už dlouhá léta poskytuje. Její dvoučlenný tým vyráží v neděli 30. září přímo do terénu. Humanitární pracovnici Kláru Lőffelmannovou doprovodí zábřežský lékař Josef Marada. Podaří se jim tak poskytnout zdravotní péči i v místech, kde to dosud nebylo možné, například v Roche-à-Bateaux na jihu Haiti. Jak si tým v Karibiku povede, můžete sledovat v online zápiscích z mise na www.haiti.cz a Facebooku Charity.

Mise charitní pracovnice Kláry Lőffelmannové a lékaře Josefa Marady potrvá víc jak měsíc. Na Haiti s sebou přivážejí kufr a půl plný zásilek pro děti ze vzdělávacího projektu Adopce na dálku, dále zavazadlo plné léků, které využijí při ošetřování chudých v odlehlých oblastech. A na co všechno musí být tým připraven? „Kdykoliv nás mohou překvapit různé demonstrace a blokády. Naposledy Haiťany, kteří živoří, rozlítilo zdražení benzínu. Zemi tak ovládly protesty a rabování. Také počasí je nevyzpytatelné, na podzim zde totiž bývá sezona hurikánů. Dalším rizikem je malárie, bereme tak s sebou moskytiéry a repelenty. Dále vezeme nejrůznější léky pro případ, že bychom my sami měli nějaké zdravotní problémy,“ popisuje humanitární pracovnice s tím, že práci na Haiti může zkomplikovat i špatný technický stav auta, se kterým by posádka uvízla v pustině. „Je tedy třeba mít s sebou vždy dostatečné množství pitné vody,“ dodává Klára Lőffelmannová. Ta vyráží za Charitu na Haiti již potřetí.

Jako každý rok Klára zkontroluje, jak na místě běží projekt Adopce na dálku a nově také, jak si vede šicí dílna v Gonaïves, do které přispěli čeští dárci šicími stroji, látkami a krejčovským náčiním v Kontejneru pro Haiti. Prověří fungování dalších projektů Charity a uspořádá zdravotnické kempy (za podpory podniků a jejich hostů zapojených do kampaně Na zdraví Haiti) v Baie-de-Henne a nově v Gonaïves a také v Roche-à-Bateaux. Ošetřit potřebné Charitě v minulosti pomáhaly zdravotní sestry z řádu sv. Josefa. Lékař, který letos v týmu přibude, ale bude stěžejní. „Budeme tak moci na místě vyřešit i komplikovanější případy, které jsme museli odkazovat nebo dopravovat do vzdálených nemocnic. Také můžeme zdravotní kemp rozšířit z Baie-de-Henne a okolí i do dalších oblastí, například Roche-à-Bateaux. Tam lidem poskytneme zdravotní péči poprvé,“ dodává Klára. Podle ní bývají mezi pacienty zejména děti, dále pak starší obyvatelé, kteří mají problémy a nedostanou se k lékaři.

Lékař Josef Marada pomáhal na Haiti už třikrát. Naposledy po ničivém zemětřesení v roce 2010. Potvrzuje, že podmínky jsou tam opravdu těžké a lékařská péče je nedostupná nebo je na špatné úrovni. „Ještě k tomu je vše na Haiti zpoplatněno, panuje zde velká míra korupce a lidé často umírají na běžná banální onemocnění. Jednou kolem páté hodiny ráno k nám přišla maminka s malým asi týdenním děťátkem, které nejevilo známky života. Zemřelo dehydratací a vyčerpáním už doma. Takové případy se tam dějí velmi často a lékař je zcela bezmocný,“ vzpomíná Josef Marada.

Dění na Haiti přiblíží online zápisky, které můžete sledovat na charitním webu www.haiti.cz či Facebooku Arcidiecézní charity Olomouc a Charity pro Haiti.

Karolína Opatřilová, ACHO