NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

U sv. Anny na Libavé se rodiny učily předávat víru

By Publikováno 23. 7. 2018 24 září, 2019 Aktuality

Oslava výročí poutního kostela, ale také přednášky a program pro děti tvořily náplň anenské pouti, která se v srdci vojenského prostoru Libavá, ve Staré Vodě, uskutečnila o víkendu 21. a 22. července 2018. Zničené a obnovované poutní místo od pátku zdobí také nový kovový kříž.

Sobotní mši svatou celebroval P. František Hanáček z Olomouce, odpoledne nabídlo aktivity pro děti a také přednášky na téma předávání víry nebo dějin poutního místa. Nedělní odpolední bohoslužbu slavil ve Staré Vodě ostravsko-opavský pomocný biskup Martin David. Oslavy zároveň připomenuly 330 let od vzniku kostela ve Staré Vodě.

V předvečer poutních oslav byl na nádvoří před barokním kostelem sv. Anny a Jakuba posvěcen třímetrový kovový poutní kříž. Vyrobit jej nechali rodáci z Německa, kteří na červencovou pouť každoročně jezdí. Kříž má symbolizovat česko-německé smíření, jeho těleso je duté a poutníci do něj mohou vkládat drobné kamínky z míst, odkud na pouť přišli.

„Obec Stará Voda, spolu s piaristickým klášterem a dalšími dvaceti vesnicemi v okolí, byla v průběhu poloviny dvacátého století srovnána se zemí a život v ní zcela vyhasl. Ze srdcí křesťanů a poutníků mnoha míst naší země však toto místo vymazáno nebylo,“ uvedl správce poutního místa P. Jiří Schreiber z Moravského Berouna. Klášter ve Staré Vodě byl v květnu 1945 vypálen během posledních válečných bojů a k plánované obnově už nedošlo, důvodem bylo také rozhodnutí o vybudování vojenského prostoru Libavá.

Celá fotogalerie