NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Noc kostelů přilákala desetitisíce návštěvníků

By Publikováno 26. 5. 2018 25 května, 2021 Aktuality

Známé památky i jinak nepřístupné objekty a v nich bohatá programová nabídka pro návštěvníky všeho druhu: to byla Noc kostelů, která se uskutečnila v pátek 25. května 2018. Na území olomoucké arcidiecéze napočítali pořadatelé podobně jako minulý rok více než 70 tisíc návštěvnických vstupů.

Nejvíce kostelů, kaplí a modliteben se připojilo v sídelním městě arcidiecéze, v Olomouci – celkem 26, po ní pak s 11 objekty následovala Kroměříž, s 10 kostely se přidala města Zlín a Prostějov, 8 jich bylo otevřeno ve Svitavách a 7 v Přerově.

Pořadatelé nabídli celkem přes tisíc programů. Ve většina kostelů kromě prohlídek proběhla také hudební vystoupení a koncerty všech žánrů, od hudby klasické až po rockovou. Velký prostor dostala Bible, lidé si tak z ní mohli část opsat nebo ilustrovat anebo i veřejně předčítat. A v mnoha programech pořadatelé pamatovali také na děti, pro které připravili například pátrací hru, honbu za pokladem nebo vystoupení klauna.

Svou kapli otevřela také Arcidiecézní charita Olomouc a přiblížila v ní příběhy lidí, kteří museli opustit své domovy kvůli válce nebo pronásledování. Návštěvníci tu měli i možnost podepsat petici na podporu čínských křesťanů v ČR.

Mezi novinkami se letos objevil například zaniklý kostel sv. Petra a Pavla v Olomouci, jediná vojenská kaple v ČR v objektu hranických kasáren nebo odborníky oceňovaný nový kostel v Sazovicích. Své návštěvníky si ale našly i další sakrální objekty, kterých se v celé arcidiecézi, pokrývající větší část území Olomouckého kraje, celý Zlínský kraj a části okresů Svitavy, Ústí nad Orlicí, Vyškov a Hodonín, zapojilo 208.