NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Ve světě krmí přes milion dětí, poutí na Hostýně teď zahájili působení v ČR

By Publikováno 11. 5. 2018 24 září, 2019 Aktuality

Dát dětem jedno jídlo denně tam, kde se vzdělávají, znamená zajistit jim lepší budoucnost. S touto prostou myšlenkou pomáhá ve světě už více než 16 let hnutí Mary’s Meals. Požehnání pro svou činnost v České republice si v úterý 8. května 2018 přišli vyprosit na Svatý Hostýn.

„Když se díváme očima víry, věříme, že můžeme učinit svět krásnější. Utrpení probouzí mnoho dobrých sil, z oběti povstává naděje,“ upozornil ve své homilii hlavní celebrant poutní mše svaté na Svatém Hostýně, Mons. Vojtěch Šíma. Sešli se zde k ní v úterý 8. května také členové a příznivci Mary’s Meals, kteří tak zahájili působení oficiální české pobočky tohoto hnutí. To dnes pomáhá v 17 zemích rozvojového světa a poskytuje zde jídlo více než 1,25 milionu školáků.

„Počátky tohoto hnutí, které se už v názvu odkazuje k Panně Marii, sahají do Medžugorje, a právě tam se s ním už dřív seznámili i mnozí čeští poutníci. Díky jejich pomoci se mimo jiné už delší dobu financuje jedna škola na severu afrického Malawi,“ říká Karel Nečesal z české pobočky mezinárodního hnutí, které má svou centrálu ve Skotsku.

Jeho samotného prý nejvíce oslovila představa, že i jeden člověk tu zmůže hodně. „Zajistit roční stravování jednoho dítěte v rozvojové zemi vyjde na asi 400 Kč a tato úžasně nízká částka je možná díky tomu, že se opíráme o dobrovolnickou pomoc jak při shánění peněz ve vyspělých zemích, tak při samotné přípravě jídla,“ upozorňuje Nečesal.

Česká pobočka se podle něj chce v nejbližších letech zaměřit především na propagaci a získávání dalších dobrovolníků. „V prvních letech chceme především sdělovat, že tato krásná myšlenka dorazila do České republiky. Počítáme s přednáškami, charitativními koncerty nebo sportovními akcemi a chceme lidem rozdávat knihu, kterou sepsal zakladatel Mary’s Meals, Magnus MacFarlane-Barrow. Ten bude také hostem letošní Katolické charismatické konference v Brně, kde vystoupí 13. července od 19.30 v pavilonu F,“ říká Nečesal.

Podrobné informace o působení Mary’s Meals u nás i ve světě lze v češtině najít na webu www.marysmeals-podporovatele.cz.

(gra)