NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Hana Maciuchová v Olomouci připomněla dramatický příběh J. K. Matochy

By Publikováno 21. 3. 2018 24 září, 2019 Aktuality

V pondělí 19. března 2018 jsme si v sídle Arcibiskupství olomouckého připomněli významnou osobnost nejen olomouckých dějin. Josef Karel Matocha byl olomoucký arcibiskup (1948 – 1950) a vlastenec, který se aktivně zasazoval o práva našeho národa. V letech 1950 až 1961 byl komunistickým režimem vězněn na půdě „svého“ arcibiskupství.

Dramatický příběh (až do roku 1990 schovaný „v trezoru“) shrnutý v pasážích děl věnujících se jeho životu a odkazu přednesla herečka Hana Maciuchová, která je s Olomoucí úzce spojená. Čtení doprovodilo hudební vystoupení Martiny (JAMU Brno) a Hany (Konzervatoř Evangelické akademie Olomouc) Jasanské.

J. K. Matocha ve filmu

Ve středu 11. dubna v 19.00 v aule Cyrilometodějské teologické fakulty naváže na příběh J. K. Matochy promítání polohraného dokumentu „Mlčení, modlitba, pokání“. (Více o programu Paschalia Olomucensis zde.)

Právě letos, v roce 100. výročí vzniku Československa a 130. výročí narození J. K. Matochy, je více než příhodné vzpomenout si na člověka bojujícího proti bezpráví a obětujícího vlastní svobodu i zdraví ve prospěch svého národa.

Zdroj: Petarda Production