NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Na potřebné letos pamatovali i ti, kteří pomoc sami potřebují. Tříkrálová sbírka opět trhá rekordy

By Publikováno 23. 1. 2018 24 září, 2019 Aktuality

Stmelení, solidarita, dojetí. Tři králové letos přinášeli radost do jednotlivých domácností Arcidiecéze olomoucké, otevřeli i dveře bytů, kde žijí sociálně slabí, zazpívali dětem z dětského domova, potěšili osamocené stařenky a stařečky či celé rodiny… Všichni tito navštívení lidé mysleli na druhé, kteří potřebují podporu, a přispěli do tříkrálové kasičky. Loňský rekord Tříkrálové sbírky tak v Arcidiecézi olomoucké překonali o více než 2 400 000 korun.

Zvyšující se příspěvky štědrých dárců překvapují každý rok. Letošních 28 386 938 korun (částka je zatím orientační, po přepočítání se ještě může měnit) však předčilo všechna očekávání. „Lidé Charitě věří, to je pro nás ten nejdůležitější výsledek a závazek zároveň. Děkuji všem lidé dobré vůle, kteří sbírku finančně podpořili. Důležitá je ochota k solidaritě a pomoci druhým lidem. Češi, Moravané a Slezané jsou v tomto opravdu velkorysí a štědří,“ děkuje ředitel Arcidiecézní charity Olomouc Václav Keprt. Tříkrálová sbírka však není pouze o penězích. Je o radosti, požehnání, stmelení a jejími hlavními hrdiny jsou koledníci z řad dětí, mladých i dospělých. „Dík patří také jim – jsou ochotní vyjít v každém počasí a jít dům od domu a koledovat pro potřebné. Děkuji všem vedoucím skupinek, kteří koledníky doprovází a berou si je na starost, a všem organizátorům, kteří obětují svůj volný čas,“ pokračuje Václav Keprt.

Zajímavosti z koledování

Do ulic Olomouckého a Zlínského kraje, dále části Jihomoravského a Pardubického kraje letos vyrazilo 16 365 koledníků. V Zábřehu koledníci letos poprvé potěšili děti z dětského domova. Ty pak samy chtěly přispět do sbírky ze svého kapesného. V Uherském Brodě se vydali do bytového domu, kde bydlí sociálně slabí. „Lidé v tom domě mají těžké osudy, často neotvírají, když na ně někdo zazvoní, nekomunikují mezi sebou. Když ale uslyšeli zpěv koledníků, otvírali všichni sousedé dveře a vycházeli ven. Byl to pro ně zážitek,“ řekl koordinátor sbírky v Oblastní charitě Uherský Brod František Bílek.

Kde tříkrálové příspěvky pomohou

65% z výtěžku Tříkrálové sbírky se vrací zpět do regionu, kde byly vykoledovány. Peníze pomáhají každý rok lidem, kteří se ocitnou v akutní nouzi. Jde například o rodiny, které přišly při požáru o dům a nemají ze dne na den kde bydlet, a o další potřebné, do jejichž života negativně zasáhla nečekaná událost.

V Přerově za peníze ze sbírky vylepší komfort lidí a jejich blízkých, kteří využívají službu Domácí hospicové péče. „Pořídíme polohovací postele, díky kterým můžeme u pacienta zamezit proleženinám. S lůžkem se dá i lépe manipulovat, takže obsloužit pacienta bude pro jeho rodinu i zdravotní sestřičky snazší,“ sděluje ředitelka Oblastní charity Přerov Marta Šťastná. Lidem by měly doma ulehčit také nové mechanické vozíky. Pomocí nich je možné přesunou pacienta v bytě k zajištění hygieny a podobně.

V Prostějově zakoupí byt, kde se budou učit samostatnému bydlení lidé s mentálním handicapem. Radit jim a dohlížet na ně, aby zvládli běžné situace života, budou asistenti z Charity Prostějov.

Lidé s handicapem a senioři ze Svitav se díky příspěvkům z Tříkrálové sbírky dostanou například do prvního patra budovy v ulici Polní, kde je zázemí pro pečovatelskou službu a přibude tam ještě dramaterapie denního centra Světlanka. Charita tam totiž plánuje zavést speciální plošinu.

Ve zlínské Domovince zase vylepší zahradní terapii pro seniory. Zahrada přiléhající k budově bude bohatší o mobilní truhlíky, které budou pro lidi nad 80 let přístupnější, dále křesílka, informační systém, zvonkohry, nejrůznější nádoby a rostliny.

Na čerstvém vzduchu více pobudou klienti odlehčovací služby Charity Vyškov. Ve vznikající bylinkové relaxační zahradě totiž postaví altán, který jim umožní pobyt venku také za deště či prudkého slunce.

Paní Jitka ze Zlína se bála, že neuslyší Tři krále zvonit. Mobil to jistil:

E-mail 31. 12. 2017: „Děkuji za krásně zpracovaný leták. Je mi osmdesát pryč, ráda přispěju, alespoň trochu. Ale zvonek většinou neslyším. Když koledníci zazvoní dole u dveří na můj mobil, otevřu jim. Až budou u dveří bytu, ať znovu zazvoní na mobil. Vážím si Vaší obětavé práce. Přeji klid a pohodu.“

E-mail 5. 1. 2018: „Byla jsem celý den doma. Nikdo nezazvonil, na mobilu žádný ztracený hovor. Byla jsem smutná, můj první email nezabral. Už jsem nikoho nečekala.“

E-mail 6. 1. 2018: „Dopoledne zazvonil mobil. Koledníci. Mile překvapena, nechala jsem je chvilku čekat – omlouvám se. Tři milá malá děvčátka a průvodkyni. Spolu jsme si zazpívali koledu, byla to pro mě vzácná chvilka štěstí. Děkuji. Pomáháte a rozdáváte chvilky štěstí. Přeji klidný a dobrý rok 2018.“

Více na www.trikralovasbirka.cz

Karolína Opatřilová, ACHO