NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Generální sekretář ČBK Stanislav Přibyl ke snaze o zdanění restitucí

By Publikováno 11. 1. 2018 24 září, 2019 Aktuality

Tiskové středisko České biskupské konference zveřejnilo na svém webu vyjádření generálního sekretáře ČBK P. Stanislava Přibyla, který reaguje na středeční (10. ledna 2018) rozhodnutí vlády podpořit komunistický návrh na zdanění částečného majetkového narovnání, tzv. církevních restitucí. Text přinášíme v plném znění:

„Ke snahám o zdanění není žádný důvod. Tzv. církevní restituce v současné podobě zákona a podepsaných smluv jsou výhodné pro stát a společnost. Opakovaně jsme prokázali, že nejsou nadhodnocené, a každý se o tom může přesvědčit na našem webu Cirkev.cz.

V neposlední řadě zdůrazňujeme, že podepsané smlouvy se mají v právním státě ctít. Pokus vynucovat korekci smluvně garantovaného právního stavu bez toho, že by se s druhou stranou jednalo, je deformací právního prostředí; kvalita tohoto prostředí pak vypovídá i o kvalitě demokracie.

Část tzv. restitucí v podobě náhrady za historický majetek, který nemůže být církvím v ČR vydán, není žádný dar či něco podobného. Je to částečná náhrada za komunisty zabavený majetek určený k obživě kněží a řeholníků v tehdejším Československu.

Komunističtí předkladatelé (sic!) návrhu se tímto pokusem o zdanění údajně snaží o spravedlivou podobu tzv. církevních restitucí. Jejich posuzování toho, co je spravedlivé a nespravedlivé, dle nás nestojí na reálných faktech a nemá žádnou oporu plynoucí z historie či snahy o dosažení kompromisu mezi nápravou prokazatelných křivd a možnostmi státního rozpočtu.“

Stanislav Přibyl, generální sekretář ČBK

Zdroj: www.cirkev.cz