NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Na Celostátní setkání přijedou do Olomouce tisíce mladých lidí

By Publikováno 14. 8. 2017 24 září, 2019 Aktuality, Mládež

Přes 5700 mladých lidí bylo na konci června přihlášeno na celostátní setkání mládeže, které se 15. – 20. srpna 2017 uskuteční v Olomouci. Akci už více než rok připravují desítky dobrovolníků z celé České republiky, přímo na místě v srpnu potom bude mít organizaci na starosti asi 700 dobrovolníků.

Pro účastníky je připraven zajímavý několikadenní program, budou si moci poslechnout řadu zajímavých přednášek, desítky koncertů. Prostor ale bude také pro sportovní aktivity, poznávání olomouckých památek nebo workshopy. Akce se zúčastní převážně mladí křesťané od 14 do 30 let, programy jsou ale otevřeny i pro veřejnost.

„Hlavní program bude probíhat v areálu Korunní pevnůstky, ubytování a stravu mají mladí lidé zajištěnou na kolejích Univerzity Palackého. Přednášky a další program budou probíhat i na dalších místech ve městě,“ popsal manažer setkání Jiří Novák.

Během šestidenního programu se při duchovním programu na podiu vystřídá většina českých a moravských biskupů. V rámci přednášek k mladým promluví například režisér Jiří Strach s tématem Jak dnes mluvit k lidem o Bohu. Na téma Jak se stát pořádným mužem bude mluvit plk. Martin Lebduška, vedoucí územního odboru PČR Přerov. Přednášku s názvem Manželství očima církevního soudce bude mít Miloš Szabo z Katolické teologické fakulty Karlovy Univerzity. Na téma Prenatální diagnostika a její rizika má mluvit MUDr. Mário Šmehil. Filosof Jiří Fuchs přijede s tématem Krize pravdy v etice a v politice. Celkem budou mít mladí lidé možnost vybrat si mezi přibližné osmdesáti tématy z nejrůznějších oborů.

Nad setkáním převzali záštitu olomoucký arcibiskup Mons. Jan Graubner, primátor statutárního města Olomouce Antonín Staněk a rektor Univerzity Palackého Jaroslav Miller.

„Moc si vážíme vstřícnosti primátora města i pana rektora, kteří nám poskytli výborné zázemí a veškerou podporu. Univerzitě děkujeme za možnost ubytování účastníků setkání a další zázemí, městu za vstřícnost v možnosti propůjčení prostor pro přednášky nebo sport. Zveme i všechny obyvatele Olomouce, aby se na program přišli podívat,“ dodal ředitel Sekce pro mládež České biskupské konference P. Jan Balík.

Celostátní setkání mládeže probíhá v duchu světových dní mládeže a koná se v České republice přibližně jednou za 5 let. Naposledy bylo v roce 2012 ve Žďáru nad Sázavou, před tím v roce 2007 v Táboře.

Anna Sýkorová, olomouc2017.signaly.cz