NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Biskup Hrdlička obdržel cenu Olomouckého kraje za přínos kultuře

By Publikováno 7. 4. 2017 24 září, 2019 Aktuality

Jedenáctý ročník prestižní události, která si klade za cíl ocenit a zviditelnit ty nejlepší na poli kultury v regionu, proběhl 5. dubna 2017 v Moravském divadle Olomouc. Do dvorany slávy byl za celoživotní přínos v oblasti kultury uveden emeritní pomocný biskup Josef Hrdlička.

„Dnes oceníme ty, kteří se nesmazatelně zapsali do uměleckého života v Olomouckém kraji a ovlivnili regionální kulturu. Věřím, že tato anketa je nesmrtelná, protože mimořádných osobností má kulturní scéna v Olomouckém kraji mnoho a s postupem roků jich neubývá, naopak,“ řekl v úvodu slavnostního večera hejtman Ladislav Okleštěk.

Zdroj: Olomoucký krajDo dvorany slávy byl za celoživotní přínos v oblasti kultury uveden Mons. Josef Hrdlička – osobnost duchovního, kulturního, uměleckého a hudebního života. Podílel se na rozvoji církevního školství a je překladatelem i editorem světové poezie. Cenu za něj převzal generální vikář Mons. Josef Nuzík.

Cenu za výjimečný počin v oblasti ochrany a popularizace kulturních hodnot získala publikace s názvem Osobnosti Olomouckého kraje, kterou vydalo Vlastivědné muzeum v Olomouci. Osobností roku v oblasti kultury byl zvolen Jiří Čada – choreograf amatérského folklórního souboru Haná a respektovaná osobnost hanáckého folklóru. Za výjimečný počin v oblasti tradiční lidové kultury pak byl oceněn Pavel Šín – iniciátor a představitel Spolku Muzeum řemesel Konicka, jehož součástí je i největší sbírka seker na světě.

V kategorii výjimečný počin v oblasti umění – divadlo obdrželo cenu divadelní představení Kéž by tisíc klarinetů v podání swingového orchestru New Street Band pod vedením kapelníka Michala Vičara. V sekci film, rozhlas a televize byl oceněn film režiséra Ondřeje Sovíka Jano Köhler, natočený společností Cine4net. Kategorii hudba ovládl Jiří Sedláček, klarinetista a umělecký vedoucí kapely Old Time Jazzband Loučná nad Desnou. V kategorii literatura dostala cenu kniha Toulky tovačovskou minulostí, aneb 695 let putování městem pod Spanilou věží a publikace Chrám věd a múz, katalog výstavy a Chrám věd a múz, dějiny Vědecké knihovny v Olomouci. V kategorii výtvarné umění si ocenění odnesly dvě výstavy organizované v Muzeu a Galerii v Prostějově – výstava Jiřího Koláře a Josefa Čapka.

Cenu hejtmana Olomouckého kraje získal Národopisný soubor Mánes, který vychoval už čtyři generace milovníků a znalců hanáckého folklóru a udržuje tradice hanáckého lidového umění. Dále Pavel Alexander Taťoun za mnohaletou práci v oblasti výtvarného umění a dále kniha Stopy paměti autora Jiřího Doležala, který zachycuje mizející příběhy důležité pro poznání naší historie.

Cenu Mistr tradiční rukodělné výroby si odnesla Miluše Hlavinková, ta se zabývá výrobou užitkové keramiky a drátováním.

Cenu veřejnosti Olomouckého kraje za výjimečný počin v oblasti kultury za rok 2016 získal s 828 hlasy Dechový orchestr Haná.

Zdroj: www.kr-olomoucky.cz