NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Zemřel salesiánský kněz Karel Jašek

By Publikováno 7. 2. 2017 24 září, 2019 Aktuality

Ve věku 77 let zemřel v neděli 5. února 2017 v Ostravě salesián Dona Boska a duchovní správce řady farností olomoucké arcidiecéze, P. Karel Jašek. Rozloučení se zesnulým se uskuteční v sobotu 11. února od 13.00 hodin při mši svaté v bazilice Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku u Olomouce. Poté bude jeho tělo uloženo do rodinného hrobu na místním hřbitově.

Karel Jašek se narodil 15. září 1939 v Samotiškách u Olomouce. Vyrůstal v početné rodině se 16 sourozenci. Vyučil se a pracoval jako zahradník. Maturoval na Střední zemědělské škole v Ostravě-Zábřehu (obor zahradník) v roce 1967. V letech 1968 – 1970 absolvoval tajný salesiánský noviciát. Jeho magistrem byl P. Stanislav Stařík a formace probíhala na faře v Medlově u Uničova, kde byl P. Stařík duchovním správcem.

V roce 1969 Karel vstoupil do kněžského semináře v Olomouci. První řeholní sliby složil v Medlově 4. října 1970. Kněžské svěcení pak přijal 22. června 1974 v Olomouci z rukou biskupa Josefa Vrany. Poté působil v duchovní správě v Uherském Hradišti, Starém Městě u Uherského Hradiště, Slavičíně a Uherském Brodě.

Listopadové události roku 1989 zastihly Karla jako duchovního správce v Lipníku nad Bečvou a některých farností v okolí. V Lipníku v nových poměrech inicioval apoštolát mládeže. Pomáhali mu mladí muži na civilní službě, kteří s ním bydleli na faře. Jako salesián patřil do ostravské komunity. Od roku 1999 se věnoval jako delegát salesiánům spolupracovníkům ve společenství Moravská brána.

Od 1. července 2003 pastoračně působil v Havířově, kde byla zřízena k tomuto datu nová farnost Havířov-Šumbark. Karel se stal jejím prvním farářem a sloužil bohoslužby v nově postaveném farním kostele sv. Jana Boska. A neměl to vůbec jednoduché. Protože ještě nebyla postavena fara, bydlel přímo ve středisku mládeže, takže k němu stále doléhaly hlasy dětí z tělocvičny a z heren. Svojí laskavostí, trpělivostí a dobrým srdcem si získával srdce dětí a pracovníků střediska.

Od 26. prosince 2012, po mozkové mrtvici, bydlel u svých příbuzných v Samotiškách, kde na nedalekém Svatém Kopečku poskytoval poutníkům službu svátosti smíření. Před Velikonocemi v roce 2014 se přestěhoval do domu salesiánské komunity v Ostravě, která ho s otevřeností přijala. Karel si získával lidi stále dobrou náladou a milým úsměvem. I v Ostravě se pro svou laskavost stal vyhledávaným zpovědníkem, a to i mezi romskou mládeží.

Na svátek sv. Františka Saleského 24. ledna 2017 byl ráno v bezvědomí po další mozkové mrtvici převezen do Městské nemocnice v Ostravě na Fifejdách, kde v neděli 5. února 2017 v časných ranních hodinách zemřel.

Parte zesnulého zde.