NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Svatý otec přijal rezignaci biskupa Hrdličky

By Publikováno 1. 2. 2017 24 září, 2019 Aktuality

Olomoucký světící biskup Josef Hrdlička, který před dvěma týdny dovršil věk 75 let, byl ke dnešnímu dni (1. února 2017) zproštěn úřadu. Podle prohlášení tiskového střediska Svatého stolce dnes papež František přijal rezignaci, kterou biskup Hrdlička ve shodě s kanonickým právem podal v uplynulých měsících.

Jako světící biskup slouží Mons. Hrdlička v olomoucké arcidiecézi od roku 1990: jmenován byl 17. března a biskupské svěcení přijal 7. dubna, za biskupské heslo si zvolil citát z Janova evangelia Vos dixi amicos („Nazval jsem vás přáteli“). Kněžské svěcení přijal roku 1972, působil v duchovní správě farností Moravská Ostrava, Hoštejn, Hynčice, Maletín a Mírov, byl správcem farností Liptaň, Pitárné, Třemešná a Vysoká. Josef Hrdlička je znám také jako autor duchovní literatury, překladatel poezie a autor řady písní v Kancionálu.

Žádost o jmenování nového pomocného biskupa už podle svých slov arcibiskup Jan Graubner do Vatikánu odeslal. „Počítám s tím, že vyřízení bude nějaký čas trvat. Tento čas je dobrou příležitostí k modlit­bě. Prosím vás tedy o modlitbu za šťastnou volbu nového biskupa,“ píše olomoucký arcibiskup v posledním čísle diecézního oběžníku a dodává: „Doufáme, že i po uvolnění z úřadu otec biskup Hrdlička zůstane mezi námi a bude navštěvovat farnosti. Proto mu přejeme ještě hodně sil a zdraví.“

Podle kanonického práva podávají biskupové papeži zřeknutí se úřadu po dovršení 75. roku života.

(gra)