NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Psi Páně už tu štěkají 800 let. Výročí dominikánů připomene i film

By Publikováno 15. 1. 2017 24 září, 2019 Aktuality

Dominikáni letos slaví 800 let od svého založení. Můžete s nimi, a to mimo jiné při projekci dokumentárního snímku „Psi Páně aneb Sněz ten film“, která proběhne 28. ledna 2017 od 20.00 hodin v olomouckém kině Metropol. Promítání bude předcházet i mše svatá, kterou celebruje arcibiskup Jan Graubner.

Snímek Psi Páně je nejnovějším kouskem režiséra Jonáše Vacka. Dokument se na řád dominikánů dívá z trochu jiného pohledu, vznikal během loňského roku a klade si za cíl oslovit širší veřejnost.

Film se mimo jiné zaměřuje na tři témata, na kterých křesťanství stojí a která nutí člověka klást si otázky – křest, eucharistii a zpověď. Křest – pěkný obřad nebo něco víc? Eucharistie – křesťané jsou skutečně přesvědčení, že se oplatka mění na tělo Krista? Zpověď – není to přežitek, chodit někomu druhému říkat na sebe ty nejhorší věci? Odpovědi hledají aktéři filmu, svým způsobem oslavenci.

Režisér díla Jonáš Vacek k motivaci pro natáčení říká: „Dominikáni mě dostali vždy, když jsem tam přišel. Narazil jsem u nich na otevřenost, která mě opravdu překvapila. Někdy jsem se styděl, někdy jsem se divil. Natočit o nich klasický dokument, by bylo to poslední, co by o nich opravdu vypovídalo.“ Za dokumentem stojí audiovizuální produkce Forleaf; stojí například i za výrobou videí k roku zasvěceného videa, která točila pro Arcidiecézní centrum mládeže Olomouc.

Projekci filmu bude předcházet mše svatá, kterou se v Olomouci zakončí oslavy 800. výročí dominikánského řádu. V kostele Neposkvrněnéhopočetí Panny Marie, vzdáleného od kina Metropol jen dvě minuty chůze, ji bude od 18.00 hodin slavit arcibiskup Jan Graubner.

Webové stránky filmu: www.psipane.cz

O filmu na webu kina Metropol (s možností zakoupit si lístek): zde

S využitím textu na www.cirkev.cz