Kdy dětem říct, že dárky nenosí Ježíšek, proč kostely nesvítí a kdy se v Olomouci otevře arcibiskupská pizzerie? I to zajímalo čtenáře, kteří ve středu 21. prosince 2016 položili své otázky arcibiskupu Janu Graubnerovi v on-line rozhovoru na webu Olomouckého deníku. Během devadesátiminutového chatu odpověděl olomoucký arcibiskup celkem na 29 otázek.
Hned několik dotazů směřovalo pochopitelně k blížícím se svátkům: lidé se zajímali o pohled olomouckého arcibiskupa na předvánoční úklid nebo na to, kdy se mají děti dozvědět, jak je to s dárky. „Na každé svátky a oslavy se lidé připravovali, například i já pamatuji ze svého dětství, že každou sobotu lidé uklízeli i na ulici. Samozřejmě vidím jako důležitější přípravu duchovní: před svátky je lepší si uklidit v duši, a také narovnat vztahy s nejbližšími,“ upozornil arcibiskup Graubner a k otázce o dárcích odpověděl: „Nemyslím, že bychom měli zpochybňovat Ježíška. Spíše je třeba ukazovat, že o Vánocích slavíme Boha, který nám dal jako největší dar svého Syna. A jako obdarovaní chceme dělat i my radost druhým a připravujeme dárky.“
Zájem tazatelů vzbudil pondělní útok v Berlíně a názor arcibiskupa Graubnera na to, jak o podobných událostech informují novináři. „Média musí o takových událostech informovat, ale důležité je, aby zachovaly správnou míru a nevytvořily dojem, že existují jenom negativní události.“ K otázce po pomoci syrským a iráckým uprchlíkům pak uvedl: „Dnes vidím jako důležitější pomoci tamním křesťanům, aby mohli zůstat doma.“
Jiný dotaz směřoval do větší šíře a zajímal se o to, jak arcibiskup Graubner vidí Evropu za třicet čtyřicet let. „Nejsem prorok a nechci si na něj hrát,“ uvedl svou reakci olomoucký arcibiskup a pokračoval: „Záleží na nás, jestli se vzpamatujeme a uděláme potřebné kroky k tomu, abychom při pohledu do budoucnosti mohli mít reálnou naději. Pokud nebudeme žít lásku, která je věrná, slouží a umí se i obětovat, budou naše rodiny oslabené a bude chybět dostatečně zastoupená a kvalitně vychovaná další generace. Nemyslím, že je pozdě, ale není čas na dlouhé odkládání,“ upozornil olomoucký arcibiskup.
Tazateli, který se zajímal o vládní návrh na adopci dětí registrovaným partnerem biologického rodiče, pak arcibiskup Graubner odpověděl, že tento návrh považuje za zbytečný. „Potřebná práva může mít partner i bez osvojení a vedle toho vidím jako důležité respektovat přirozené otcovství a mateřství,“ dodal.
Lidé se ptali také na blížící se 75. narozeniny světícího biskupa Josefa Hrdličky, s nimiž souvisí povinnost nabídnout papeži abdikaci na úřad. „Kdy bude abdikace přijata se teprve dozvíme,“ upozornil arcibiskup Graubner a pokračoval: „Já jsem už Svatého otce požádal o jmenování nástupce. Současně chci vyjádřit naději, že biskup Josef bude ve své službě pokračovat tak dlouho, dokud mu to zdraví dovolí.“
Zájem čtenářů směřoval také ke dvěma velkým akcím pro mladé lidi, které se v Olomouci uskuteční příští rok – únorové fórum mládeže a srpnové celostátní setkání. „Já se těším, v Olomouci to bude poprvé,“ odpověděl arcibiskup Graubner a dodal: „Z minulých let víme, že tato setkání byla vždy povzbuzením a radostným prožitkem. V Olomouci očekáváme účast kolem šesti sedmi tisíc mladých.“ яндекс
Tazatelé se ptali na témata širšího charakteru, jako je využití Tříkrálové sbírky, učení papeže Františka a jeho apel po zjednodušení soudních řízení o neplatnosti manželství, ale trápily je také problémy regionální: časy nedělních bohoslužeb, situace kněží na Svatém Hostýně, počet seminaristů nebo nasvícení olomouckých kostelů. Celkem arcibiskup Graubner zodpověděl 29 dotazů. Po devadesáti minutách se pak se všemi čtenáři rozloučil: „Všem čtenářům regionálního Deníku přeji pravou vánoční radost z Boha blízkého a pokoj, který vám nevezme ani velký úklid, horečné přípravy či nákupy. A všem přeji radost ze společenství rodiny. Písmo říká, kde jsou dva nebo tři v mé lásce, tam jsem já uprostřed nich. Tak může být betlémská radost v každé rodině.“ Celý rozhovor je možné si přečíst na webu Olomouckého deníku.
(gra)