NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

V biskupské rezidenci zahájili turistickou sezónu a představili znovunazelený obraz

By Publikováno 2. 4. 2016 19 ledna, 2023 Aktuality

Arcibiskupský palác Olomouc symbolicky vstoupil do nové turistické sezóny. Hlavním lákadlem letošního roku bude znovunalezené plátno s námětem císařské abdikace a nastolení nového panovníka na trůn.

Slavnostní večer se konal 31. března 2016 přímo v dějišti znázorněného figurálního výjevu a hosté zažili nevšední a neopakovatelný kulturně-společenský zážitek.

Slavnostního odhalení skvostného plátna se za účasti hostů z Opavy ujal olomoucký arcibiskup Jan Graubner a zdejší primátor Antonín Staněk. Obraz je již umístěn v Trůnním sále. Zde se stal dominantním prvkem tohoto krásného prostoru provoněného historií.

Zájemci si jej mohou prohlédnout v rámci komentovaných prohlídek arcibiskupské rezidence. Arcibiskupství olomoucké děkuje všem, kteří se jakoukoliv měrou podíleli na přípravách a průběhu tohoto unikátního projektu. (Podrobnosti o znovunalezení obrazu jsou uvedeny zde)

Večer hudebně doprovodilo slavnostními intrádami Olomoucké žesťové kvinteto a jako překvapení na závěr vystoupil František Josef I. v podání Václava Bahníka, člena činohry Moravského divadla v Olomouci.

Pokud byste se rádi něco více dozvěděli o pohnutých osudech nalezeného obrazu z radniční kaple sv. Jeronýma, srdečně zveme na besedu s objevitelem obrazu, která se koná v úterý 5. dubna od 18.30 hodin v kavárně Amadeus (Václavské náměstí, areál Arcidiecézního muzea Olomouc).

Martin Kučera