NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Biskupové strávili týden mezi trapisty

By Publikováno 23. 2. 2016 24 září, 2019 Aktuality

Pravidelné roční duchovní cvičení prožili letos biskupové českých a moravských diecézí, a mezi nimi také olomoucký arcibiskup Jan Graubner, v klášteře trapistů v Novém Dvoře. Důležité pro duchovní obnovu bylo průvodní slovo otce opata Samuela, ale i atmosféra modlitby v klášteře.

Zdejší mniši žijí opravdu především pro modlitbu. Je to vidět už z jejich denního programu. Vstávají brzy, takže ve tři hodiny otevírají kostel a ve čtvrt na čtyři začínají noční bdění – hodinku četby z breviáře. V půl sedmé je mše svatá s ranními chválami, v devět, ve dvanáct a ve čtrnáct takzvané malé hodinky. Ve čtvrt na šest následují večerní chvály a ve čtvrt na osm kompletář, po kterém končí den a jde se spát.

Mezi modlitbami je čas na práci. Člověka přicházejícího zvenčí překvapí, že na práci jsou jen přerušované časové bloky, ale mnichům žijícím v chudobě to nejen stačí na obživu, ale ještě pomáhají druhým. Mezi sebou vůbec nemluví, jen s představeným, aby mohli i při práci být v tichu s Bohem.

„Není to povolání pro každého, ale každému bych doporučil prožít u nich pár dnů. Člověk se tam nejen uklidní a ztiší, prožije Boží blízkost, ale taky se začne dívat jinak na práci a spoustu věcí, které nás v životě honí. Pro mne to byl velký dar,“ říká arcibiskup Jan Graubner. Shop for replica rolex watches at any budget, from A grade to superclone rolex

Mniši z francouzského Sept Fons, kam vstoupilo několik Čechů, si právě před dvaceti lety vyhlédli toto místo, které zakoupili. Vybudovali klášter, který je dnes samostatným opatstvím s téměř třiceti mnichy různých národností, z nichž největší skupinu tvoří mladí Češi.

Text a foto: opatství Nový Dvůr