NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Zemřel arcibiskupský knihovník a bibliofil Bohuslav Smejkal

By Publikováno 3. 8. 2015 24 září, 2019 Aktuality

Ve čtvrtek 30. července 2015 zemřel v kruhu rodiny dlouholetý správce olomoucké arcibiskupské knihovny, bibliofil a milovník Svatého Kopečka u Olomouce pan Bohuslav Smejkal. Pohřeb proběhne 8. srpna 2015 od 15.00 hodin v bazilice Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku, poté budou ostatky zemřelého uloženy v rodinném hrobě na Ústředním hřbitově v Olomouci.

Samotišky u Olomouce: Bohuslav Smejkal se narodil 11. května 1924 v Holici, dnes městské části Olomouce. V letech 1935 až 1943 studoval na Státním reálném gymnáziu v hanácké metropoli.

Za války si prošel nucenými pracemi, aby se po ní začala odvíjet jeho profesní dráha spjatá s olomouckou vědeckou knihovnou. Následně se jedenáct let staral o dnešní Arcibiskupskou knihovnu v Olomouci. Zasloužil se o uspořádání zdejšího knihovního fondu, měl na starosti i prohlídkovou činnost ve zdejším Arcibiskupském paláci a pořádal zde též drobnější výstavy.

V poslední době se věnoval sepsání dějin několika významných hanáckých poutních chrámů (mj. právě baziliky na Svatém Kopečku či kostela v Cholině). Knižně ale vydal velké množství titulů a na dalších se autorsky i editorsky výrazně podílel. V roce 2004 vydala Vědecká knihovna Olomouc Smejkalovu bibliografii s více než 400 publikacemi a články, které napsal v letech 1940–2004.

V roce 1998 obdržel Bohuslav Smejkal Cenu města Olomouce a Medaili sv. Vojtěcha, kterou mu udělil olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

Více si lze přečíst v revui Krok, kde s ním v roce 2014 u příležitosti jeho 90. narozenin, rozmlouval jeden z jeho nástupců v průvodcovské službě po olomouckém Arcibiskupském paláci Martin Kučera: ZDE.

Úmrtní oznámení naleznete v přiloženém souboru.

František Jemelka, Tiskové středisko ČBK