NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Charita v Olomouci slaví Den romského jazyka

By Publikováno 3. 11. 2014 24 září, 2019 Aktuality

5. listopad je svátkem romštiny. Jazyka, který se v mnoha dnešních romských rodinách bohužel pomalu vytrácí. Olomoucké charitní Středisko Khamoro pro etnické menšiny každoročně upozorňuje na tento důležitý den, význam uchování romského jazyka a rozšíření povědomí o romské kultuře svými aktivitami. Nejinak je tomu i letos. Tentokrát se s jazykem Romů setkávají děti ze základních škol v Olomouci a okolí v rámci interaktivních workshopů zaměřených na romskou kulturu a tradice.

Olomouc: Díky projektu „Známe se?“, který je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů, se tak od srpna 2014 již více než 200 dětí ze ZŠ Slatinice, ZŠ Hlubočky – Mariánské údolí a ZŠ Droždín mohlo seznámit s významem základních romských slov a nejznámějšími romskými příslovími. „Děti si během práce na stanovištích nebo ve třídách vytvoří vlastní romský slovníček. Je to tak trochu detektivní práce – pomocí otáčení kartiček si samy rozluští významy romských slov a jsou na sebe tedy náležitě hrdé a snáze si je zapamatují. Jak dobře se je naučily se poté prokáže v závěrečných vědomostních soutěžích. Společně také rozmýšlíme nad významy jednotlivých přísloví, která tato slova obsahují,“ prozrazuje Šárka Filipovičová, lektorka workshopů Neznámí Romové I a II a Černobílý svět. Workshopy mimo jiné obsahují také interaktivní exkurz do historie Romů v podobě putujícího povozu, prohlídku pokrmů tradiční kuchyně a hravé seznámení s původními řemesly a povoláními. Nechybí ani nácvik romského tance.

Žáci 2. stupně se zase zapojili do workshopů Černobílý svět, kde měli možnost prozkoumat, jak jejich úsudek o druhých ovlivňuje první dojem či jaké to je stát se na chvíli člověkem žijícím v jiné kultuře. Na příbězích se učili porozumět pozadí problémů druhých a uvědomit si, jak by jim bylo v kůži někoho jiného. Někdy byli až překvapení z toho, co se o sobě a druhých dozvěděli.

Na tyto aktivity projektu „Známe se“ navazuje fotografický kurz pro děti z romských rodin, který vyústí v sérii výstav Můj obyčejný život pod patronátem Jindřicha Štreita. Součástí projektu je také sbírka příběhů skutečných (ne)obyčejných Romů, kteří žijí mezi námi. Středisko Khamoro bude v těchto aktivitách pokračovat až do roku 2016.

Zdroj: Charita Olomouc