NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Světlo pro Irák se šíří i Českou republikou

By Publikováno 6. 10. 2014 24 září, 2019 Aktuality

Irák je po Palestině druhou hlavní „biblickou zemí“, v současné době je zde ovšem situace víc než kritická. Jako reakce na tyto události se v celosvětovém měřítku zrodila myšlenka uspořádat modlitební řetězec #LightForIraq („Světlo pro Irák“) a tímto způsobem projevit solidaritu s pronásledovanými bratry a sestrami.

Velehrad: Podle usnesení Evropského parlamentu o Iráku a Sýrii a o ofenzívě tzv. „Islámského státu v Iráku a Sýrii“ (ISIS), včetně pronásledování menšin ze dne 16. září 2014, je na území Iráku odhadem 1,2 milionu vnitřně vysídlených lidí a 1,5 milionu lidí potřebuje humanitární pomoc. Bolestným faktem zůstává samotné pronásledování tamějších křesťanů.

Více než pět tisíc věřících registrovaných přes internet se sjednocují v modlitbě za ty, kteří svou věrností Kristu vydávají silné svědectví před světem. Na znamení jednoty s křesťany v Iráku se mnozí lidé po celém světě hlásí k arabskému písmenu „n“, kterým jsou v Iráku označováni ti, kteří vyznávají Nazaretského – tedy křesťané. Islamisté nyní tímto písmenem označují prázdné domy po křesťanech a neprávem je prohlašují za vlastnictví ISIS.

V těchto dnech se modlitební řetězec rozšířil i do naší země. Mladí lidé převážně z církevních škol olomoucké arcidiecéze se zavazují ke každodenní modlitbě „Otče náš“ za pronásledované křesťany a duchovně se tak propojují se všemi, kterým není lhostejná situace našich bratří a sester v Iráku.

Více informací o této iniciativě lze najít na webu hozana.org (francouzsky) nebo o ně požádat na e-mailové adrese radim.kuchar@sgv.cz.

P. Radim Kuchař, kaplan Stojanova gymnázia Velehrad