NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Zemřel salesián P. Josef Freml

By Publikováno 28. 7. 2014 24 září, 2019 Aktuality

Ve věku 86 let zemřel ve středu 23. července 2014 v hospici sv. Lukáše v Ostravě P. Josef Freml, SDB, rodák ze Šumic u Uherského Brodu a duchovní správce farností v olomoucké arcidiecézi. Rozloučení se zesnulým se uskuteční v úterý 29. července od 11.00 hodin v katedrále Božského Spasitele v Moravské Ostravě a v sobotu 2. srpna od 14.00 hodin v kostele Narození Panny Marie v Šumicích, kde bude také uložen do kněžského hrobu.

Ostrava: P. Josef Freml, SDB se narodil 11. března 1928 v Šumicích u Uherského Brodu jako nejstarší z pěti dětí. Po ukončení střední školy nastoupil do zaměstnání a pracoval nejprve ve výrobně lidového umění a poté v obuvnické dílně. Bezprostředně po skončení války odešel k salesiánům do Fryštáku, kde studoval gymnázium a složil první řeholní sliby. V roce 1950, po rozpuštění salesiánského ústavu, se vrátil domů, dokončil gymnaziální studia a byl přijat na pedagogickou fakultu v Olomouci, kterou ukončil s aprobací učitel češtiny a ruštiny.

Tři roky vyučoval v Uničově, ale protože udržoval styky se salesiány a tajně studoval teologii, byl v roce 1956 zatčen a odsouzen k 18 měsícům vězení, z nichž si větší část odseděl. Po propuštění byl přijat ve Vítkovických železárnách ve Frýdku-Místku, kde se také vyučil montérem ocelových konstrukcí. Ze zdravotních důvodů musel po sedmi letech zaměstnání opustit, začal proto ve školách v okolí Místku vyučovat děti hře na harmoniku. Zároveň pokračoval v tajném studiu teologie a konal zkoušky u salesiánů, takže mohl být v roce 1965 tajně vysvěcen biskupem Štěpánem Trochtou na kněze. V letech 1966–1968 ještě vyučoval češtinu a ruštinu chlapce z polepšovny v Orlové, teprve roku 1969 odešel ze školy a nastoupil do Moravské Ostravy jako katecheta a rektor salesiánského kostela sv. Josefa. Po třech letech odešel na rok do Ludgeřovic a pak na čtyři roky jako administrátor do Zděchova na Valašsku.

Na příkaz Státní bezpečnosti musel kvůli aktivitám s mládeží po čtyřech letech přesídlit na Opavsko do Jakartovic a Bohdanovic a po dalších dvou letech do Březové a Větřkovic u Vítkova. Po 13 letech, v roce 1992, opět nastoupil do farnosti Moravská Ostrava jako kaplan, zároveň devět roků dojížděl do Michálkovic. Po slabším infarktu v roce 2001 působil v katedrále jako farní vikář, částečně u oltáře a především jako obětavý zpovědník ve zpovědnici. V květnu letošního roku byl přijat do hospice sv. Lukáše, kde 23. července zemřel.