NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

O Noci kostelů bude v arcidiecézi otevřeno přes 200 objektů

By Publikováno 23. 5. 2014 24 září, 2019 Aktuality

Do Noci kostelů, která letos připadá na 23. května a jejímž cílem je otevřít kostel netradičním způsobem a pro všechny lidi, tedy i pro ty, kteří by do něj jinak nepřišli, se v olomoucké arcidiecézi zapojí devět církví a otevřeno bude celkem 213 kostelů, kaplí a modliteben. Podrobný program naleznete na webových stránkách www.nockostelu.cz, zde přinášíme výběr z nabídky ve velkých městech.

Olomouc: V okrese Olomouc naleznou návštěvníci otevřené dveře u 45 kostelů v 17 městech a obcích: v Olomouci, Litovli, Šternberku, Uničově a Velké Bystřici, dále v Bohuňovicích, Bouzově, Hlušovicích, Hněvotíně, Nové Hradečné, Senici na Hané, Slatinicích, Štarnově, Troubelicích, Tršicích, Ústíně a Velkém Týnci. Jen v samotné Olomouci to bude celkem 24 otevřených objektů. V katedrále sv. Václava (Václavské nám.) začíná program již v 16.00 hodin a nabídne akce pro menší děti. Po celý večer je možné si kostel soukromě prohlédnout a vyslechnout si několik koncertů. Komentovaná prohlídka kostela sv. Michala (Žerotínovo nám.) začíná v 18.00, 20.00 a 22.00 hodin. V mezičase je možné zhlédnout bohoslužebné předměty nebo se zaposlouchat do varhanního koncertu (21.00). Z dalších objektů stojí za zmínku kaple Božího těla v budově Konviktu, kaple sv. Jeronýma na radnici nebo kaple Panny Marie v Arcibiskupském paláci. Poutníci však o Noci kostelů nejsou odkázáni jen na centrum Olomouce, vydat se mohou i do dalších městských částí – do Hejčína, na Novou Ulici nebo Svatý Kopeček – a k dispozici je jim rovněž řada nekatolických kostelů a modliteben.

V okrese Prostějov bude o Noci kostelů možné zavítat do 20 kostelů, kaplí či modliteben, které se otevřou ve 12 městech a obcích: kromě okresního města je to dále Konice, Kostelec na Hané a Plumlov, z obcí pak Nezamyslice, Ohrozim, Olšany, Smržice, Suchdol-Jednov, Tištín, Vícov a Želeč. Samotný Prostějov nabídne zájemcům 9 otevřených objektů. V kostele Povýšení sv. Kříže (Filipcovo nám.) zahájí v 18.00 hodin Noc kostelů primátor Miroslav Pišťák, následovat bude mše svatá, prohlídka s průvodkyněmi a s praktickou ukázkou hry na loutnu (20.30) či varhanní koncert (21.30).

Z okresu Přerov se do Noci kostelů zapojí 18 kostelů a kaplí ve třech městech – Přerově, Hranicích a Lipníku nad Bečvou – a osmi dalších obcích: Černotíně, Hustopečích nad Bečvou, Oseku nad Bečvou, Potštátu, Skaličce, Staré Vsi, Stříteži nad Ludinou a Týně nad Bečvou. V okresním městě to bude celkem 5 objektů, patřících třem církvím. V kostele sv. Vavřince (Kratochvílova ul.) se návštěvníci mohou těšit například na komentovanou mši svatou (18.30), vystoupení Scholičky z Lidečka (19.30) a pěveckého sboru (21.00) či střípky z historie kostela (21.30). Katolická církev dále otevře kostel sv. Michala na Šířavě a kostel Marie Magdalény v Předmostí.

Celkem 26 kostelů a kaplí se otevře v 18 městech a obcích okresu Šumperk. Vedle okresního města jsou to dále Loštice, Mohelnice, Staré Město pod Sněžníkem, Úsov a Zábřeh, z obcí pak Bludov, Dubicko, Hrabová, Lesnice, Libina, Moravičany, Oskava, Písařov, Postřelmov, Rapotín, Rohle a Zvole. Program v šumperském kostele sv. Jana Křtitele (Kostelní nám.) zahájí v 17.50 slavnostní zvonění a po něm mše svatá. Návštěvníci si poté mohou individuálně prohlédnout kostel, vystoupit na věž nebo zhlédnout výstavu ornátů a bohoslužebných předmětů. Od 19.00 hodin bude připraven dobrodružný program pro děti a ve 20.00 začíná koncert místní scholy, po němž následuje čtení Bible při svíčkách (20.30). Program zakončí duchovní slovo (23.45).

V té části okresu Svitavy, která leží na území arcidiecéze, se do Noci kostelů zapojuje 6 kostelů: pět ve Svitavách a jeden v Moravské Třebové.

V okrese Zlín bude otevřeno celkem 27 kostelů, kaplí a modliteben ve 14 městech a obcích: vedle samotného Zlína to bude i v Otrokovicích, Slavičíně a Vizovicích a z obcí ve Fryštáku, Hvozdné, Jasenné, Lhotě u Malenovic, Pohořelicích, Pozlovicích, Provodově, Tečovicích, Velkém Ořechově a Zádveřicích-Rakové. V okresním a zároveň krajském městě se otevře 8 objektů. Ve zlínském kostele sv. Filipa a Jakuba (Sadová ul.) večer zahájí v 18.00 hodin varhanní zamyšlení a po něm od 18.30 hodin bohoslužba s obnovou manželských slibů. V další části programu mohou účastníci vyslechnout například vystoupení Ládi Křížka (22.00) či čtení úryvku z Bible (19.30). Souběžně bude nabídnuta prohlídka půdy a věže kostela včetně zvonů.

V okrese Kroměříž otevře své brány 25 objektů v celkem 10 městech a obcích: Kroměříži, Holešově, Hulíně a Chropyni a dále v Břestu, Kvasicích, Kyselovicích, Prusinovicích, Zlobicích a Žeranovicích. V samotné Kroměříži to bude celkem 12 kostelů, kaplí a modliteben. Vedle hlavních chrámů katolických (mezi nimi i kostel sv. Cyrila a Metoděje v areálu psychiatrické léčebny) jde například o kostely Českobratrské církve evangelické a Pravoslavné, ale také řadu kaplí, z nichž stojí za zmínku například dvě školní kaple Arcibiskupského gymnázia či zámecká kaple sv. Šebestiána.

Do 11 kostelů či kaplí mohou návštěvníci zavítat v okrese Uherské Hradiště. Otevře se zde například poutní bazilika na Velehradě, čtyři kostely v Uherském Brodě či modlitebna v Uherském Hradišti a další sakrální objekty v Bílovicích, Březolupech, Kunovicích, Ostrožské Lhotě a Suché Lozi.

21 církevních objektů se zájemcům otevře v okrese Vsetín. Kromě tří budov v okresním městě to budou kostely v Karolince, Kelči, Rožnově pod Radhoštěm a Valašském Meziříčí a dále v Hošťálkové, Huslenkách, Kladerubech, Lešné, Liptále, Pozděchově, Prostřední Bečvě, Valašské Polance, Velké Lhotě a Zašové.

Celkem 12 kostelů se k akci přidá v okrese Hodonín: v Blatničce, Bzenci, Domaníně, Kyjově, Moravském Písku, Strážnici, Veselí nad Moravou, Vlkoši a Vracově. Z okresu Vyškov, resp. té jeho části, která leží na území olomoucké arcidiecéze, se zapojí 2 objekty: ve Vyškově a v Ivanovicích na Hané.

V celé olomoucké arcidiecézi, která pokrývá větší část Olomouckého kraje, celý Zlínský kraj a části okresů Svitavy, Ústí nad Orlicí, Vyškov a Hodonín, se letos do Noci kostelů zapojí 213 objektů, což je o 16 více než v loňském roce.

(gra)