Čtrnáct netradičních zastavení křížové cesty připravili ctitelé kardinála Štěpána Trochty u příležitosti 40 let od jeho smrti. V neděli 6. dubna 2014 ve čtrnácti kostelích v České republice, Rakousku a Itálii vzpomenou na zakončení jeho pozemské pouti, která se podobala křížové cestě.
Ostrava: Všechna místa od Francovy Lhoty až po Litoměřice jsou spjata se životem salesiána, který stál u zrodu několika salesiánských středisek a kostelů. Na pomyslné trase křížové cesty je kostel sv. Josefa v Moravské Ostravě, kostel sv. Terezičky v Praze-Kobylisích i kostel sv. Václava v Pardubicích. V chrámu Panny Marie Pomocnice v Turíně byl vysvěcen na kněze a kostel sv. Mikuláše v rakouském Mauthausenu mohl zahlédnout při své cestě za mříže koncentračního tábora, kde byl vězněn během druhé světové války.
Z míst v olomoucké arcidiecézi nechybí kardinálovo rodiště – obec Francova Lhota na Valašsku, dále děkanský kostel ve Vsetíně, poutní místo Svatý Hostýn, olomoucká katedrála a také kostel ve Fryštáku, kde se roku 1927 usadili první čeští salesiáni, mezi nimi i Štěpán Trochta.
S jeho vězněním během války je spojen také Terezín, kde si kardinála Trochtu připomenou v kostele Vzkříšení Páně. Posledními zastaveními křížové cesty s kardinálem Trochtou je vatikánská bazilika sv. Petra, kde přijal kardinálskou hodnost, a katedrála sv. Štěpána v Litoměřicích, kde zakončil svou životní pouť.
Plakát s vyobrazením 14 kostelů je ke stažení zde.
S využitím zprávy na webu Diecéze ostravsko-opavské