NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Do paláce, muzea a na zámek na jednu vstupenku? Díky projektu Duchovní osa Moravy je to možné

By Publikováno 28. 3. 2014 24 září, 2019 Aktuality

Druhou sezonu načíná Duchovní osa Moravy, projekt Muzea umění Olomouc, Arcibiskupství olomouckého a kroměřížského Národního památkového ústavu, který společným návštěvnickým programem propojuje turisticky atraktivní objekty v Olomouci a Kroměříži. Zatímco loňský rok byl ve znamení administrativní přípravy, letos již partneři projektu nabídnou turistům konkrétní program prolínající celým rokem.

Olomouc: „Tou nejvýznamnější novinkou je samozřejmě možnost zakoupení výhodné společné vstupenky, ale kromě toho chystáme řadu doprovodných akcí, například první ročník festivalu raně barokní kultury Hortus Magicus v kroměřížské Květně zahradě,“ naznačil Ondřej Zatloukal z Muzea umění Olomouc.

Už během letošní turistické sezony lze podle Zatloukala díky projektu Duchovní osa Moravy absolvovat prohlídku kroměřížského zámku, olomouckého Arcibiskupského paláce a Arcidiecézního muzea Olomouc na jednu společnou vstupenku. „Vycházíme z předpokladu, že teprve po zhlédnutí všech tří objektů získá návštěvník úplný obraz o významu a šíři aktivit spojených s působením olomoucké arcidiecéze na Moravě,“ vysvětlil Zatloukal s tím, že návštěvníci budou moci vybírat ze dvou typů vstupenky. „Nabízíme velký okruh, v němž jsou zahrnuty všechny tři objekty, a malý okruh, který se týká Arcidiecézního muzea a Arcibiskupského paláce,“ dodal.

Olomoucký arcibiskup Jan Graubner rozvoj projektu vítá. Duchovní osa Moravy podle něj nabízí turistům ucelený pohled, poznání souvislostí a porozumění historickému a uměleckému odkazu předků i církevních dějin. „Mnohým věcem nemůžeme rozumět, když nevidíme jejich souvislosti, ba vytržením ze souvislosti můžeme i převrátit jejich smysl. Proto jsem rád, že se spolupráce v rámci projektu Duchovní osa Moravy rozvíjí. Krásná Kroměříž není bez Olomouce a většiny Moravy pochopitelná. Šlo o jeden funkční celek,“ míní Graubner. Společné vstupenky jsou podle něj jen jedním z projevů této ucelené služby. „Ta se jistě bude rozvíjet i v dalších oblastech a přiznám se, že bych měl velkou radost, kdyby nás následovali jiní,“ dodal arcibiskup.

Základem Duchovní osy Moravy jsou prohlídkové trasy tří objektů, ovšem nabídka se rozroste o další společné aktivity, které pro letošní podle Zatloukala spojuje pět témat: architektura, mecenát olomouckých biskupů a arcibiskupů, zahradní kultura, numismatika a hudba. „Všechny tematické okruhy budou partneři ve svých aktivitách reflektovat, ať už krátkodobou výstavou, poukazem ve stálých expozicích nebo v případě hudby například koncertem,“ uvedl iniciátor projektu a jako modelový příklad společné aktivity uvedl červnové otevření Kabinetu mincí a medailí na kroměřížském zámku: „Zahájení této stálé expozice, která bude výběrově prezentovat bohatou arcibiskupskou sbírku, doplní v Arcidiecézním muzeu výstava mincí a medailí porýnských duchovních kurfiřtů a v Arcibiskupském paláci na ni od září naváže výstava zaměřená na mincovnictví kardinála Dietrichsteina,“ přiblížil Zatloukal. Obdobně budou podle něj partneři postupovat i v případě Víkendu otevřených zahrad (14.–15. června 2014), kdy se veřejnosti otevřou jak slavné zahrady v Kroměříži, tak rekonstruovaný Rajský dvůr v Ambitu Arcidiecézního muzea.

Největší pozornost však partneři projektu soustředí k začátku září, kdy se veřejnosti otevřou brány rekonstruované Květné zahrady v Kroměříži. Náročnou úpravu památky UNESCO, financovanou z prostředků Evropské unie, slavnostně završí premiérový ročník festivalu Hortus Magicus. „Naším cílem je založit tradici festivalu zaměřeného na prezentaci raně barokní kultury, který propojí hudbu, divadlo, zahradní umění, architekturu a další umělecké obory. Chtěli bychom, aby festivalem žilo celé město. Počítáme s komentovanými prohlídkami zahrady, přednáškami, programy pro děti, ukázkami zahradnického řemesla a aranžování květin, koncerty, divadlem, operou i s barokním ohňostrojem,“ vyjmenoval bohatý program kastelán kroměřížského zámku Martin Krčma.

Na realizaci projektu Duchovní osa Moravy, jehož cílem je intenzivnější využití potenciálu Olomouce a Kroměříže v oblasti cestovního ruchu, se Muzeum umění Olomouc, Arcibiskupství olomoucké a Národní památkový ústav v Kroměříži dohodli v dubnu loňského roku. Společný zájem stvrdili podpisem společné deklarace. Více informací o této události i o objektech, jichž se projekt týká, naleznete na tomto místě.

 

Ceník společné vstupenky do objektů Duchovní osy Moravy

MALÝ OKRUH (Arcibiskupský palác Olomouc, Arcidiecézní muzeum Olomouc)
– plné vstupné 100 Kč
– poloviční vstupné 50 Kč (studenti, senioři)
– rodinné vstupné 230 Kč
Vstupenka umožňuje jednu návštěvu objektů po dobu dvou dnů.

VELKÝ OKRUH (Arcibiskupský palác Olomouc, Arcidiecézní muzeum Olomouc, Arcibiskupský zámek v Kroměříži)
– plné vstupné 180 Kč
– poloviční vstupné 120 Kč (studenti, senioři)
– rodinné vstupné 420 Kč
Vstupenka umožňuje jednu návštěvu objektů po dobu jednoho kalendářního roku.