NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Arcibiskup Graubner se setkal s prezidentem Zemanem, udělil mu popelec

By Publikováno 5. 3. 2014 24 září, 2019 Aktuality

Prezident Miloš Zeman, který je v tyto dny na návštěvě v Olomouckém kraji, zavítal ve středu 5. března 2014 po poledni také na poutní místo Svatý Kopeček. Přivítal ho zde olomoucký arcibiskup Jan Graubner a během setkání mu také udělil popelec jako symbol pokání.

Foto: Olomoucký deníkOlomouc: Návštěva poutní baziliky byla jedním z prvních bodů třídenního programu, který je pro prezidenta Zemana v Olomouckém kraji naplánován. Uvítal ho zde arcibiskup Jan Graubner, který také prezidenta a jeho doprovod chrámem provedl. „Pan prezident připomněl, že na Svatém Kopečku byl vícekrát a že se mu tento chrám velice líbí. Podtrhl také význam hospice, který je v blízkosti baziliky, a poděkoval jeho pracovníkům, kteří pomáhají lidem prožívat těžkou etapu života, která však k životu patří,“ shrnul prezidentova slova arcibiskup Graubner.

Foto: Olomoucký deníkSám pak podle svých slov připomněl, že na dnešní den připadá Popeleční středa, začátek čtyřicetidenní postní doby. „Sypáním popela na hlavu si připomínáme, že jsme jen prach a v prach se obrátíme, že po smrti zbude jen duše a na nás taky záleží, jestli bude náš život pokračovat v nebeské radosti,“ popsal olomoucký arcibiskup obsah své promluvy před hlavou státu a pokračoval: „Půst nás vyzývá k zamyšlení nad tím, co je pro nás nejdůležitější, co máme ve svém životě změnit či odložit, abychom jednali jakou moudří a směřovali ke svému cíli. Popelec nás vyzývá: Čiňte pokání a věřte evangeliu.“

V závěru setkání přijal prezident Zeman na vlastní žádost z rukou arcibiskupa Graubnera znamení popelce. Daroval pak svatokopecké bazilice novou knihu poutníků, do níž se také jako první návštěvník zapsal.

(gra)