NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

V zábřežském kostele sv. Barbory oslaví patrocinium a poděkují za dokončení oprav

By Publikováno 1. 12. 2013 24 září, 2019 Aktuality, Památky

Ve středu 4. prosince 2013 se v kostele sv. Barbory v Zábřehu uskuteční mše svatá na oslavu patrocinia chrámu a zároveň jako poděkování za ukončení oprav, které zde probíhaly posledních šest let. Bohoslužbě od 17.30 hodin bude předsedat olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

Zábřeh: První písemná zmínka o starším ze dvou zábřežských kostelů pochází z druhé poloviny 15. století. Připomínkou na středověký původ chrámu je gotický presbytář s vnějším opěrným systémem, stavební průzkum také doložil existenci sedmi úzkých gotických oken. Pro chatrný stav měl být v polovině 18. století zbourán, od záměru se ovšem nakonec upustilo, kostel byl naopak opraven a zasvěcen sv. Barboře. Na věži kostela je zavěšen vzácný renesanční zvon, zasvěcený sv. Barboře, který pro kostel nechal v roce 1614 ulít tehdejší majitel panství Ladislav Velen ze Žerotína.

Oprava kostela, v němž se roku 1992 propadl strop, byla zahájena zásluhou občanského sdružení Svatá Barbora Zábřeh v roce 2007. Hlavní část oprav, které stály celkem deset milionů korun z prostředků státu, Olomoucké kraje a města Zábřeh i z veřejné sbírky obyvatel, byla ukončena v loňském roce.