NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Výročí kardinála Skrbenského oslaví v Kuníně i arcibiskup Graubner

By Publikováno 19. 6. 2013 24 září, 2019 Aktuality

Slavná pontifikální mše k oslavě 150. výročí narození Lva kardinála Skrbenského z Hříště, rodáka z nedalekého zámku v Hukovicích, se uskuteční v neděli 30. června 2013 od 15.00 hodin v chrámu Povýšení svatého Kříže v Kuníně u Nového Jičína. Mši svatou bude celebrovat olomoucký arcibiskup Jan Graubner, který po bohoslužbě také zahájí na zámku výstavu „Lev oděný v purpuru“, věnovanou osudům a působení kardinála Skrbenského.

Kunín: Lev svobodný pán Skrbenský z Hříště (1863–1938), 29. arcibiskup pražský, 9. arcibiskup olomoucký, se již ve svých 38 letech stal kardinálem. Jeho působení na arcibiskupském stolci zastavila vážná automobilová nehoda, po které se stáhl do ústraní. Málokdo dnes tuší, že se tento významný a oblíbený duchovní narodil 12. června 1863 na malém, dnes již polozapomenutém a rozpadlém zámku v Hukovicích, jako potomek starého moravského šlechtického rodu a syn majitelů zámku Leonie svobodné paní Czeikové z Badenfeldu (1838–1911) a Filipa svobodného pána z Hříště (1838–1908).

Reprezentativní výstava Muzea Novojičínska je pořádána pod záštitou Mons. Jana Graubnera, arcibiskupa olomouckého a metropolity moravského, ve spolupráci s pražským a olomouckým arcibiskupstvím a dalšími institucemi. „Po svém ukončení zamíří do Dolní Dlouhé Loučky, kde kardinál 24. prosince 1938 na tamním zámku Německého řádu umírá. Následně je plánováno, že výstava navštíví také oba arcibiskupské paláce v Praze, v Olomouci a rovněž poutní místo Velehrad,“ informoval kastelán zámku Kunín Jaroslav Zezulčík.

S využitím textu na webu Biskupství ostravsko-opavského