NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Před smrtí v koncentráku jej zachránil Nicholas Winton

By Publikováno 15. 11. 2012 24 září, 2019 Aktuality

V příštím týdnu bude mít olomoucká veřejnost jedinečnou příležitost: na Caritas – Vyšší odborné škole sociální Olomouc bude vyprávět svůj příběh zachráněného dítěte brněnský Žid, který před smrtí v koncentračním táboře utekl vůbec posledním vypraveným vlakem. Tomáš Graumann bude v aule školy přednášet dne 27. listopadu 2012 od 16.00 hodin.

„Narodil jsem se v Brně v roce 1931 do židovské rodiny,“ vypráví svůj příběh Tomáš Graumann na internetové stránce www.graumann.cz. „Otec byl obchodník s obuví. Rodiče své židovství nepraktikovali a poměrně brzy se rozvedli. Maminka se znovu vdala za pana Hochberga. Všichni jsme se pak přestěhovali na zámek v Těšanech u Brna. Bylo to krásné místo. Přijíždělo k nám hodně návštěv a příbuzných. Já i můj bratr Tony jsme byli obklopeni služebnictvím a žilo se nám velmi příjemně. Zdálo se, že to tak bude napořád.“

Ale nebylo. Druhá světová válka zamávala životem Tomáše Graumanna podobně jako životy tisíců dalších Židů. Na rozdíl od mnoha jiných měl ale štěstí – je totiž jedním ze 669 dětí zachráněných Nicholasem Wintonem. Také se považuje za naturalizovaného Američana a působil jako křesťanský misionář na Filipínách.

Přijde svůj příběh osobně vyprávět do Olomouce, na pozvání Caritas – Vyšší odborné školy sociální Olomouc. Pan Graumann společně se svojí chotí navštíví Olomouc v týdnu od 26. do 30. listopadu. V programu mají přednášky v naší škole, dále na Církevním gymnáziu Německého řádu, Slovanském gymnáziu i na Právnické fakultě UP.

Kromě přednáškové činnosti bude prostor i na seznámení se s naší školou a jejími zaměstnanci i studenty, návštěvu Židovské obce v Olomouci nebo prohlídku Arcibiskupského paláce a setkání s arcibiskupem Janem Graubnerem.

Magdaléna Vaculčiaková, oddělení komunikace Caritas