NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Kardinál Tomáš Josef Špidlík obdrží in memoriam Cenu Františka Palackého

By Publikováno 21. 6. 2010 24 září, 2019 Aktuality

Cenu Františka Palackého, nejvyšší ocenění udělované Univerzitou Palackého v Olomouci, obdrží in memoriam významná osobnost českého a evropského duchovního života prof. kardinál Tomáš Josef Špidlík. Slavnostní předání proběhne ve středu 23. června v 11 hodin ve slavnostním sále Arcibiskupství olomouckého.

Kardinál Tomáš Špidlík zemřel 16. dubna letošního roku ve věku 90 let. Ještě před svou smrtí se stihl dozvědět, že byl vybrán Výborem pro udělení Ceny Františka Palackého, aby se stal sedmým laureátem tohoto ocenění v historii univerzity. Ve své odpovědi tehdy mimo jiné napsal: „Tolik let jsem prožil v potulkách po světě, pozornost ze staré vlasti starému poutníku ohřeje srdce.‘

Slavnostní předání Ceny proběhne za přítomnosti nejvyšších představitelů Univerzity Palackého; ocenění předá rektor prof. Miroslav Mašláň, slavnostní laudatio pronese prof. Pavel Ambros z Cyrilometodějské teologické fakulty, Cenu pak převezme v zastoupení kardinála Špidlíka P. František Hylmar, SJ, provinciál české provincie Tovaryšstva Ježíšova. Součástí slavnostního aktu bude promítnutí krátké přednášky kardinála Špidlíka i vystoupení Olomouckého žesťového orchestru. Přítomni budou rovněž někteří z předchozích laureátů Ceny, stejně jako zástupci Neratovic a Hodslavic, tedy obcí nejvíce spjatých s životem a tvorbou Františka Palackého.

Na kardinála Špidlíka s úctou vzpomínají nejvýznamnější představitelé katolické církve, kteří vždy neopomenou zdůraznit jeho optimismus a smysl pro humor. Kardinál Miloslav Vlk o něm napsal: „Tomáš Špidlík je jeden z nejvíce se smějících kardinálů. Přirozeným výrazem jeho tváře je úsměv, který mu snad nikdy z tváře nemizí.‘ Papež Benedikt XVI. o něm při posledním rozloučení v bazilice sv. Petra v Římě prohlásil: „Velcí lidé víry žijí ponořeni do milosti, mají dar vnímat pravdu se zvláštní silou, a tak mohou procházet i těžkými zkouškami, jako jimi prošel Otec Tomáš Špidlík, bez ztráty důvěry, a dokonce si přitom uchovat smysl pro humor, což je určitě znamení inteligence, ale také opravdové vnitřní svobody.‘

Kardinál Špidlík byl mimořádně váženou a uznávanou osobou nejen v české katolické církvi, ale i v celém křesťanském světě. Byl nejvýznamnějším českým teologem, světově proslulým znalcem spirituality křesťanského Východu, významným představitelem ekumenického úsilí a uznávaným reprezentantem a propagátorem české kultury. Napsal desítky vědeckých knih, stovky odborných článků, ale byl také autorem pohádek a básní. Jeho knihy vyšly ve 24 jazycích včetně arabštiny a korejštiny.

Cena Františka Palackého je oceněním vynikajících výsledků tvůrčí činnosti na poli vědy nebo kultury, které přispívají k prestiži České republiky a Univerzity Palackého v Olomouci. Byla zřízena k příležitosti dvoustého výročí narození Františka Palackého 14. června 1998. Cenu uděluje jménem Univerzity Palackého její rektor. V minulosti se stali jejími držiteli například vynálezce rovnátek prof. Milan Kamínek, historik prof. František Šmahel nebo biolog prof. Oldřich Nečas.

Zdroj: www.upol.cz