NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

„Osudy faráře“ – nová kniha o sv. Janu Sarkanderovi

By Publikováno 14. 12. 2009 24 září, 2019 Aktuality

O uničovském kostele a působení Jana Sarkandera v Uničově vypráví nová publikace, kterou vydalo město ve spolupráci s římskokatolickou farností a která se nedávno objevila na pultech v uničovském městském informačním centru. Výročí 400 let od příchodu Jana Sarkandera do Uničova připomíná i výroční pohlednice.

‚Brožurka je útlá, ale nikoli nezajímavá. Bezmála padesátistránková práce obsahuje dvě studie,‘ přibližuje mluvčí uničovské radnice Marek Juráň. První z nich, věnovanou životu Jana Sarkandera, napsal mladý historik z Univerzity Palackého Filip Hradil. ‚Čtenář je v ní zevrubně seznámen s pohnutým osudem kněze žijícího v nábožensky i politicky nestabilní době, která vyústila ve třicet let trvající celoevropský válečný konflikt. Přehledný text je sestavený chronologicky, od Janova narození po umučení, blahořečení a svatořečení,‘ dodává Juráň. Významná část Hradilova textu je pak věnována tříměsíčnímu působení Jana Sarkandera v Uničově. Obrazová příloha obsahuje také fotokopie dopisů doručených purkmistrovi a radě města.

Autorem druhé stati je uměnovědec Ondřej Jakubec z olomouckého Arcidiecézního muzea, který přispěl textem o historii, architektuře a umělecké výzdobě děkanského chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Uničově. ‚Vůbec poprvé se tak lidem dostává do rukou fundovaný a přehledný text o jedné z nejvýznamnějších uničovských památek,‘ zdůrazňuje Juráň. Kniha byla vydána v nákladu půl druhého tisíce kusů a v uničovském informačním centru se prodává za 35 Kč. Vedle nové publikace jsou v infocentru k dostání i výroční pohlednice věnované příchodu Jana Sarkandera do Uničova. Tyto kousky, které ocení především sběratelé, stojí 4 Kč.