Zastavit se u Studny


… a osvěžit se a občerstvit ke konci všedního dne. To opět nabízí již desátá řada Setkání u studny uskutečňovaná v průběhu akademického roku, tentokrát pouze v prostorách sakristie katedrály sv. Václava. Po říjnové Studni, kde byl hostem pomocný biskup olomoucký Antonín Basler, budou dalšími hosty manželé Alena a Jan Jemelkovi, milovníci nejen výtvarného umění.

Úvodní Studnu její desáté řady svou přítomností a vyprávěním doprovázeným fotografiemi zahájil biskup Antonín Basler. Než prostřednictvím fotografie a vyprávění ukázal zúčastněným proměnu chrámu sv. Michala, která se za jeho osmnáctiletého působení uskutečnila, dal krátce nahlédnout také do svého dětství, mládí a začátku kněžské služby. A potom už všichni tiše žasli, jak se s pomocí Boží otec Antonín zásadně podílel na postupné renovaci barokního skvostu Moravy. Fotografie a poutavé vyprávění bývalého svatomichalského faráře byly svědectvím úžasné proměny tohoto duchovního místa: přes fasády, vitráže, úprav interiéru atp. až k nově odlitým zvonům. Ty svým úchvatným slavnostním zvukem chválí Boha díky velkému množství těch, kteří svými finančním dary umožnili jejich odlití a umístění do věže chrámu.

Sakristie olomoucké katedrály poskytla komornímu společenství do dvaceti lidí nejen duchovní prostředí, ale pro tuto chvíli také neformální podobu kavárny s malým občerstvením. Tak tomu bude i pro následující Studny, program bude mít pouze jednu část a bude se uskutečňovat pouze v tomto jednom prostoru a stejně jako v předešlých letech se začátkem od 17.30. Kavárna Amadeus, která nabízela prostor pro druhou část programu Studny – setkání s hostem poté, co první část v sakristii nabízela kompozice poezie a biblických textů s hudebním doprovodem – bude totiž na delší dobu uzavřena.

Listopadová Studna nese název „Inspirace krásou stvořeného“ a přivítá manžele Jemelkovy z Olomouce: Alenu, pracovnici oddělení památkové péče Arcibiskupství olomouckého, a Jana, výtvarníka zabývajícího se malbou, grafikou a vitrážemi. Večer bude obohacen fotografickými záběry manželů Jemelkových, kteří budou hovořit na téma „Jak se doplňují profese památkáře a akademického výtvarného umělce?“ Kde čerpají inspiraci pro svou práci a zároveň zálibu?

Setkání u studny v pondělí 5. listopadu 2018 od 17.30 v sakristii katedrály sv. Václava v Olomouci na Václavském náměstí. Pozvání patří všem, kteří své srdce chtějí otevírat kráse Božího stvoření. Za arcibiskupské Centrum pro kulturu a farnost sv. Václava srdečně zve Martina Pavlíková (pavlikova@arcibol.cz). Více na www.kulturaslova.cz.

 

Začátek:05. 11. 2018, 17:30
Místo konání:Olomouc – dóm

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 
Add to calendar

Sochy pro Velehrad

Jubileum
Rudolfa Jana

 

rudolf-jan

 

Majetkové narovnání
(tzv. restituce)

 

majetkove-narovnani

ehp-fondy

OLDIN

 

Apoštolát modlitby

apostolat-modlitby

 

Hledat

 

WebArchiv - archiv českého webu