Z Liverpoolu na Moravu: připomínka moravských obětí holokaustu


Reformovaná židovská synagoga v Liverpoolu pečuje již více než padesát let o svitky Tóry, které roku 1964 pražské židovské muzeum na nátlak československého státu prodalo do zahraničí. Svitky uchovávané v Liverpoolu byly napsány v Přerově a jejich původ sahá až do roku 1822.

Ve spolupráci s Centrem pro důvěru, mír a společenské vztahy při Univerzitě v Coventry, s Židovskou obcí v Olomouci a s Institutem pro interkulturní, mezináboženský a ekumenický výzkum a dialog při CMTF UP podnikne letos v březnu liverpoolská delegace cestu do Olomouce a do Přerova.

Při této příležitosti se bude 8. března 2019 v 15.30 s podporou Římskokatolické akademické farnosti konat v kostele Panny Marie Sněžné v Olomouci mezináboženské bohoslužebné shromáždění, které připadne na Den vzpomínky na oběti terezínského rodinného tábora v Osvětimi. Během slavnosti, při níž zazní písně a modlitby z židovské liturgie 19. století, bude vzpomenuto na osudy členů moravských židovských komunit. Slova žalmů přitom budou pronesena v hebrejštině, angličtině a češtině.

Podnět k uspořádání této mimořádné události vzešel od Jennifer Verson z Centra pro důvěru, mír a společenské vztahy při Univerzitě v Coventry, která v rámci svého akademického výzkumu připravila sérii modlitebních setkání členů různých náboženských komunit v Liverpoolu a na Moravě. Její bádání má za cíl nově poznat a porozumět způsobu, jak zahraniční židovské obce, které pečují o původně české svitky Tóry, mohou ve spolupráci s českými komunitami přispívat k pokojnému soužití mezi příslušníky různých náboženství.

Robert Svatoň, Institut IMEVD CMTF UP Olomouc

 

Začátek:08. 03. 2019, 15:30
Místo konání:Olomouc – akademická farnost

Kalendář akcí

«  
  »
P Ú S Č P S N
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
Add to calendar

Podzimní festival

podzimni-festiva

 

Jubileum
Rudolfa Jana

 

rudolf-jan

 

Majetkové narovnání
(tzv. restituce)

 

majetkove-narovnani

ehp-fondy

OLDIN

 

Apoštolát modlitby

apostolat-modlitby

 

Hledat

 

WebArchiv - archiv českého webu