Velehradské oslavy ve znamení žen


Nejen svatí Cyril s Metodějem budou stát ve středu pozornosti při letošní velehradské pouti. Pozornost věřících se upře také na Pannu Marii, jejímuž neposkvrněnému srdci bude při hlavní poutní bohoslužbě zasvěcen celý český národ, a na sv. Ludmilu – její lebku lidé mohou během Dní lidí dobré vůle uctít.

„Mnoho problémů dnešní doby pramení v životě bez Boha, který je Láska a Pravda. Úkolem křesťanů přitom je zpřítomňovat ve světě Boha. Zasvěcením se mu dáváme k dispozici, aby se skrze naše ‚Ano‘ k jeho slovu mohl vtělovat do našich skutků, postojů a vztahů, aby mohl nově vstupovat do světa,“ vysvětlil olomoucký arcibiskup a místopředseda České biskupské konference Jan Graubner. A zmíněné rozhodnutí podle něj věřící svěřují Panně Marii, skrze kterou Bůh vstoupil do světa jako Spasitel.

Samotný akt zasvěcení se uskuteční při hlavní poutní mši svaté, která začíná ve čtvrtek 5. července v 10.30 na nádvoří před velehradskou bazilikou. Po vyznání víry, které se bude konat formou obnovy křestního slibu, osloví hlavní celebrant shromáždění otázkami, na které budou věřící odpovídat „Ano“. Mnozí lidé se přitom na tento úkon už téměř týden připravují modlitbou novény, devítidenní pobožnosti: buď sami, s rodinou, nebo i společně v kostele.

Zasvěcení neposkvrněnému srdci Panny Marie navazuje na podobný akt, který se na Velehradě uskutečnil před 25 lety, krátce po vzniku samostatné České republiky. A není to jediné výročí našeho státu, které chce letošní oslava cyrilometodějské pouti připomenout. Tím druhým je pochopitelně sto let od vzniku Československa.

„Tou, která obě výročí propojuje, je i svatá Ludmila, která se po mnoha staletích vrátí na náš posvátný Velehrad. Tato světice, kněžna, babička a vychovatelka svatého Václava, stojí na počátku křesťanské identity našeho národa, české státnosti a výchovy k pravdě a lásce,“ říká arcibiskup Graubner a připomíná Ludmilin křest přijatý dle tradice z rukou arcibiskupa Metoděje.

Vzácnou příležitost uctít relikvii první svaté ženy našeho národa budou mít lidé po oba dva dny poutních slavností. Lebka sv. Ludmily bude vystavena v Královské kapli velehradské baziliky, kde je také uloženo tělo olomouckého arcibiskupa Antonína Cyrila Stojana, který se zasloužil o obnovu Velehradu i Svatého Hostýna. Kromě výjimečných akcí je jinak tato relikvie, součást svatovítského pokladu, vystavena k uctění pouze jeden den v roce, a to na svátek sv. Ludmily 16. září na Pražském hradě. Po zbytek roku jsou její ostatky uloženy v pokladnici svatovítské katedrály na čestném místě v blízkosti lebky sv. Vojtěcha a sv. Václava.

Lebka bude v kapli ve středu od 15.00 do půlnoci se dvěma výjimkami: při mši svaté od 16.00 a také během večerní modlitby za vlast bude umístěna na oltáři baziliky. Ve čtvrtek bude v kapli vystavena od 6.00 do 9.30 a poté bude přenesena k blízkosti oltáře pro slavení hlavní poutní mše svaté. Jejím hlavním celebrantem se stane kardinál Dominik Duka a kazatelem olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

(gra)

 

Začátek:04. 07. 2018, 15:00
Konec:05. 07. 2018, 12:00
Místo konání:Velehrad

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 
 
 
Add to calendar

Sochy pro Velehrad

Jubileum
Rudolfa Jana

 

rudolf-jan

 

Majetkové narovnání
(tzv. restituce)

 

majetkove-narovnani

ehp-fondy

OLDIN

 

Apoštolát modlitby

apostolat-modlitby

 

Hledat

 

WebArchiv - archiv českého webu