V rámci festivalu Forfest zazní v olomoucké katedrále symfonie 25. symfonie Františka Emmerta


V neděli 27. května 2018 bude v 19.00 v olomoucké katedrále sv. Václava uvedeno ojedinělé duchovní dílo Františka Emmerta, 25. symfonie „K Tobě byl poslán anděl“, v provedení brněnského souboru Opera Diversa. Vstup na akci, která se uskuteční v rámci mezinárodního festivalu Forfest a pod záštitou arcibiskupa Jana Graubnera, je volný.

„Emmertovo celoživotní rozsáhlé duchovně laděné dílo si jen s obtížemi razí cestu na výsluní české hudby – autor byl pronásledován v minulém režimu za své křesťanské smýšlení, v porevoluční době, kdy už působil jako řádný profesor Janáčkovy akademie múzických umění v Brně, bránila širší známosti Emmertovy hudby nejen jeho příslovečná skromnost, ale také značné nároky na interpretaci jeho rozsáhlých symfonických děl. Odborná veřejnost dnes přisuzuje Emmertovu dílu klíčový význam v kontextu celého českého umění všech dob,“ upozorňují manželé Vaculovičovi z pořadatelské a umělecké iniciativy Forfest.

Symfonie, která byla premiérovaná v Brně 2017, bude mít výjimečnou reprízu právě v olomoucké katedrále, přítomni budou recenzenti prestižních hudebních českých i zahraničních periodik. Ze sólistů večera jmenujme českou sopranistku Jarmilu Balážovou, slovenské sólisty: violistu Milana Paľu a varhaníka Marka Paľu. Smyčcový orchestr bude řídit slovenský dirigent Marián Lejava.

Koncert je součástí 29. ročníku mezinárodního festivalu současného umění s duchovním zaměřením Forfest Czech Republic, který je dlouholetým členem prestižních evropských asociací: European Conference of Promoters of New Music se sídlem v holandském Amsterdamu a Utrechtu a Europe for Festivals, Festivals for Europe v Bruselu. Na festivalu 2018 participují přední české i zahraniční instituce, umělecké asociace, přijedou čestní hosté ze 14 zemí Evropy i zámoří. Spolupořadatelem festivalu je Ministerstvo kultury České republiky, záštitu po desetiletí tradičně poskytuje Arcibiskupství olomoucké a Česká komise pro UNESCO. Více na www.forfest.cz.

 

Začátek:27. 05. 2018, 19:00
Místo konání:Olomouc – dóm

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 
Add to calendar

Sochy pro Velehrad

Jubileum
Rudolfa Jana

 

rudolf-jan

 

Majetkové narovnání
(tzv. restituce)

 

majetkove-narovnani

ehp-fondy

OLDIN

 

Apoštolát modlitby

apostolat-modlitby

 

Hledat

 

WebArchiv - archiv českého webu