V Olomouci zazní obnovená premiéra díla Křížová cesta


V úterý 26. března zazní v kostele Panny Marie Sněžné v Denisově ulici obnovená premiéra hudebně-dramatického díla „Křížová cesta“ skladatele a varhaníka Zdeňka Pololáníka. Páteř programu tvoří jeho hudební skladby, velkoplošná projekce a recitace veršů, které se ujmou herci Simona Postlerová a Ondřej Kepka.

O zpěv se postará mladá a velmi nadaná pěvkyně Marta Reichelová, absolventka Janáčkovy akademie múzických umění v Brně a laureátka několika mezinárodních pěveckých soutěží.

Z Filharmonie Brno přijedou hobojistka Marcela Tománková, flétnistka Karolína Korcová a violoncellista Rudolf Mrazík. Klavír pak ovládne Vladimír Halíček, který je nejenom úžasným klavíristou, ale zároveň ředitelem ZUŠ v Brně a organizátorem Mezinárodní soutěže Amadeus.

Z historie Křížové cesty

Projekt Křížové cesty („Velikonoční cesty“) je na motivy a texty architekta Karla Stádníka (1924-2011) a známého hudebního skladatele (scénická, filmová a duchovní hudba) Zdeňka Pololáníka. „Texty připravil koncem 80. let Karel Stádník ve vlaku na cestě z Olomouce a předložil je panu Josefu Kemrovi a Radovanu Lukavskému. Ti jej inspirovali, aby připravil celou Křížovou cestu. Tehdejší kardinál František Tomášek (1899-1922) byl projektem nadšen a nechal udělat cca 2500 kusů informačních letáčků o projektu včetně úvodního slova pana kardinála, které příslušníci StB zabavili a skartovali. K tomu přichází pan Jiří Chlebníček, hobojista filharmonie, kterého velmi oslovili texty Karla Stádníka. Zeptal se svého přítele, hudebního skladatele Zdeňka Pololáníka, zda by nesložil k daným textům hudbu,“ vysvětluje za organizátory Josef Kořenek. Začátkem roku 1990 se uskutečnila premiéra Křížové cesty. Texty tehdy četli herci Petr Haničinec a Gabriela Vránová.

Vstupenky k prodeji v IC Olomouc na Horním náměstí. Více na www.paschaliaolomucensia.cz.

 

Začátek:26. 03. 2019, 19:00
Místo konání:Olomouc – Panna Marie Sněžná

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
 
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
Add to calendar

Sochy pro Velehrad

Jubileum
Rudolfa Jana

 

rudolf-jan

 

Majetkové narovnání
(tzv. restituce)

 

majetkove-narovnani

ehp-fondy

OLDIN

 

Apoštolát modlitby

apostolat-modlitby

 

Hledat

 

WebArchiv - archiv českého webu